BRD - BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

    

INFORMACJE JAK RATOWAĆ PORADNIA RATOWNICY
       
Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie
z Ratownikami Drogowymi PZM propaguje bezpieczeństwo
w ruchu drogowym i zasady udzielania pierwszej pomocy biorąc udział w różnych wydarzeniach oraz organizując szkolenia.
 
 
   

ARCHIWUM2017

ARCHIWUM2016

ARCHIWUM 2015

ARCHIWUM 2014

ARCHIWUM 2013

ARCHIWUM 2012

WYDARZENIA

 

2018

 

15-16.09.2018 - LEGIONOWO - MISTRZOSTWA POLSKI RATOWNIKÓW DROGOWYCH

W dniach 14-16 września 2018 r. w Legionowie pod Warszawą odbyły się 17 Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych PZM. Automobilklub Wielkopolski i Okręg Poznański reprezentowały 4 dwuosobowe drużyny, które pokazały jak zawsze wysoki poziom wyszkolenia, co miało swoje potwierdzenie w wynikach: Pierwsze miejsce i Mistrzostwo Polski Zdobyli Sylwia Augustyniak i Łukasz Pietura, trzecie miejsce i II Wicemistrza Polski zdobyli Sebastian Budyła i Przemysław Piotrowski, obie te drużyny wywalczyły Mistrzostwo Polski w klasyfikacji Klubowej i Okręgowej, pozostałe nasze drużyny zajęły również bardzo dobre miejsca: Jarosław Małecki i Jacek Wosiek zajęli 5 miejsce a Karol Roguszka i Mateusz Gawarecki 10 miejsce.
Co ważniejsze umiejętności udzielania pierwszej pomocy naszych drużyn zostały sprawdzone w realnej sytuacji i ten egzamin nasze drużyny zdały perfekcyjnie, bo już w piątek w drodze na Mistrzostwa Polski ratownicy z Automobilklubu Wielkopolski najechali, jako pierwsi na wypadek, który zdarzył się na Autostradzie A2 pod Łodzią. Kierowca auta osobowego włączając się do ruchu z pasa awaryjnego wjechał bezpośrednio pod rozpędzonego Tira, który już nie mając możliwości manewru uderzył z ogromną siłą w auto osobowe powodując jego zmiażdżenie a sam stanął w poprzek autostrady. Po wstępnych oględzinach miejsca zdarzenia nasi ratownicy stwierdzili, że w aucie osobowym rozszczelniła się instalacja gazowa a w aucie uwięziony jest ranny kierowca. Natychmiast ewakuowali miejsce zdarzenia i wezwali służby, sami jednak pozostali na miejscu i udzielali pomocy rannemu kierowcy. Profesjonalizm naszych ratowników został doceniony przez przybyłe na miejsce jednostki ratownicze straży pożarnej i pogotowia ratunkowego gdyż nasi ratownicy kierowali całą akcją aż do przybycia lotniczego pogotowia ratunkowego, któremu przekazali pacjenta po wcześniejszym uwolnieniu go z zakleszczonego auta. Można śmiało powiedzieć, że w takiej sytuacji tak dobry wynik na Mistrzostwach Polski Ratowników Drogowych był przysłowiową kropką nad „i”.
 

 

01-03.06.2018 - LEDNICA 2018
 XXII SPOTKANIE MŁODYCH
Kolejny długi weekend za nami, ale nie z wypoczynkiem dla wszystkich RD, ponieważ od piątku 1 czerwca do niedzieli 3 czerwca braliśmy udział jak co roku w pierwszy weekend czerwca w zabezpieczeniu medyczno - technicznym Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. W tym roku spotkanie to było już po raz XXII. Nasze zadania polegały na zabezpieczeniu dróg wokół Pola Lednickiego, żeby każdy z Pielgrzymów mógł bezpiecznie na nie dotrzeć, a następnie wrócić do domów. W piątek od godzin porannych przygotowywaliśmy swoją bazę, a następnie ustawialiśmy znaki do zmiany organizacji ruchu. Wieczorem po wspólnej uczcie 2 patrole udało się na swoje punkty i pilnowały żeby na Pole dojazd był już tylko dla pojazdów, które mają wjazdówki. Reszta osób z Ruchu Drogowego Lednicy była się przejść po jeszcze pustym Polu pod Rybą, ale i tak ruch przygotować był spory. Podczas wykonywania zdjęcia jak to nasza grupa pomogliśmy w przygotowaniu ustrajania Ryby. W sobotę od 5:00 kolejne grupy naszego zabezpieczenia udały się na swoje posterunki na których do 3:00 nad ranem w niedzielę dbaliśmy o bezpieczeństwo Pielgrzymów. W tym roku byl też gość specjalny w osobie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w przypadku którego musieliśmy wykonać zamknięcie czasowe jedynej drogi dojazdowej na Pola. Zadanie wykonane perfekcyjnie. Niestety mieliśmy trochę pracy medycznej, ponieważ kilka osób wymagało interwencji medycznej i dowiezienia pilnie do szpitala. Pomogliśmy też zagubionym dzieciom i młodzieży odnaleźć swoje grupy lub opiekunów. po 3 godzinach snu w niedzielę i zjedzeniu małego śniadania pojechaliśmy pozbierać znaki, wypakować je Polu i zwinęliśmy obóz wracając do domów. Większość po wykorzystaniu bieżącej wody spod prysznica udała się żeby odespać dwie nie przespane porządnie nocki. I tak wracamy do kolejnych zadań. Dzięki Wolontariuszom spoza AW i Klasom Policyjnym z III LO w Gnieźnie, którzy nas wspomagali. Do zobaczenia za rok.

15.04.2018 - RATOWNICY ZABEZPIECZYLI
9 POZNAŃ PÓŁMARATON
9. Poznań Półmaraton odbył się 15 kwietnia przy pięknej słonecznej pogodzie. Niezmiennie od wielu lat Ratownicy Drogowi zrzeszeni przy Automobilklubie Wielkopolski wspomogli imprezę w postaci zapewnienia zabezpieczenia medycznego na trasie. Staliśmy w 5 punktach Poznania, gdzie udzielaliśmy pomocy biegaczom. Mieliśmy kilka interwencji, które jednak nie zagrażały życiu maratończyków.

06.04.2018 - FINAŁ WOJEWÓDZKI XI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM DLA UCZNIÓW SZKÓŁ SPECJALNYCH I SPECJALNYCH OŚRODKÓW SZKOLNO-WYCHOWAWCZYCH
W dniu 6 kwietnia 2018 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas trwania wystawy Motor Show, odbył się Finał Wojewódzki XI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych.
więcej

13.01.2018 - RATOWNICY DROGOWI DLA WOŚP
Ratownicy Drogowi zrzeszeni przy Automobilklubie Wielkopolski jak co roku wsparli działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizując pokazy oraz dbając o bezpieczeństwo uczestników imprez w Obornikach i Swarzędzu.

2017

14.12.2017 - RATOWNICY DROGOWI PZM Z AUTOMOBILKLUBU WIELKOPOLSKI WYRÓŻNIENI W MIEJSKIM KONKURSIE
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Ratownicy Drogowi Polskiego Związku Motorowego zrzeszeni w Automobilklubie Wielkopolski zostali wyróżnieni w Konkursie „Poznański Wolontariusz Roku 2017”!
WIĘCEJ


25.07.2017 - FESTYN ŚW. KRZYSZTOFA
Automobilklub Wielkopolski i Proboszcz Parafii p.w. św. Urszuli Leduchowskiej zapraszają w dniu 25.07.2017 r. (wtorek) na Festyn św. Krzysztofa "BEZPIECZNE WAKACJE MOJEJ RODZINY".
WIĘCEJ

06-07.06.2017 - FINAŁ KRAJOWY XXI OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU MOTORYZACYJNEGO
W dniach 6 i 7 czerwca br. odbył się Finał Krajowy XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych.
WIĘCEJ

15.01.2017 - WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Sama data 15 stycznia nic nie oznacza, ale każdy wie, że zawsze w styczniu od 24 lat odbywa się najważniejszy w Polsce Finał, a w tym roku Jubileuszowy, bo 25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku ponad 10 Ratowników Drogowych pomagało w tej akcji. Tradycyjnie już w Swarzędzu mieliśmy swoje miejsce, gdzie uczyliśmy każdego kto chciał uzyskać informacje o pierwszej pomocy. Zabezpieczaliśmy też II Bieg WOŚP "Policz się z cukrzycą" w którym udział brało prawie 300 osób. W Obornikach dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników i widzów, których było rekordowo dużo. Sie ma!!! i do zobaczenia za rok.

06.01.2017 - ORSZAK TRZECH KRÓLI
Tradycyjnie 6 stycznia już Ratownicy Drogowi zabezpieczali Orszak Trzech Króli w Poznaniu. 12 osób dbało o bezpieczeństwo ponad 2 tys. ludzi. W tym roku nie mieliśmy żadnej pracy nawet z zagubionymi dziećmi i całość poza dużym mrozem przebiegła płynnie i spokojnie. Po zakończonym przemarszu udaliśmy się na wspólne Kolędowanie do Obornik, gdzie odbył się Opłatek Ratowników Drogowych w Kościele Św. Józefa. Po Mszy Świętej udaliśmy na mały poczęstunek, gdzie najpierw złożyliśmy sobie życzenia, a następnie podsumowano działania 2016 roku zarówno Automobilklubu Wielkopolski przez Prezesa Roberta Werle, a następnie przez Przewodniczącego Koła. Przedstawiono również krótko działania na 2017 rok.

 

2016

 

09.10.2016 - 17.PKO POZNAŃ MARATON
W dniu 9.10.2016 r. ratownicy drogowi zrzeszeni przy PZM tradycyjnie już wsparli swoją pracą 17.PKO POZnań Maraton im. Macieja Frankiewicza.

08.10.2016 - FESTYN CHARYTATYWNY DLA SZYMKA CHOREGO NA RAKA
Na festynie charytatywnym w Lusowie zorganizowanym dla Szymka chorego na raka ratownicy drogowi ustawili stoisko pierwszej pomocy. Można było również sprawdzić swoją percepcję w okularach "zmęczenie nocne". Udało się porozmawiać z ponad 150 osobami, które podniosły swoją świadomość o widoczności w nocy i otrzymały odblaski.

23.09.2016 - "ŚWIEĆ PRZYKŁADEM
W dniu 23 września członkowie komisji BRD promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul Leszka w Poznaniu w ramach programu „ Świeć Przykładem”

16-17.09.2016 - CZŁONKOWIE AW MISTRZAMI POLSKI
W dniach 16-18 września w Toruniu odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Podczas zmagań zawodnicy musieli wykazać się znajomością:
- udzielania pierwszej pomocy (rozwiązując testy oraz praktycznie udzielając pomocy poszkodowanym w 3 pozorowanych wypadkach);
- przepisów ruchu drogowego, sprawnego i bezpiecznego poruszania się samochodem.
Była to również okazja do podniesieni swoich umiejętności i wymiany doświadczeń.
W wyniku rozgrywanych konkurencji członkowie Automobilklubu Wielkopolski; Sebastian Budyła i Przemysław Piotrowski zostali Mistrzami Polski w klasyfikacji generalnej, III miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła również załoga Automobilklubu Wielkopolski: Anna Wełnicka, Tomasz Pietura, suma punktów tych dwóch drużyn zapewniła Automobilklubowi Wielkopolski I miejsce w klasyfikacji Klubowej a Zarządowi Okręgowemu w Poznaniu I miejsce w klasyfikacji Okręgowej.

14.09.2016 - DZIEŃ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
W sobotę 14 września uczestniczyliśmy w Dniu Organizacji Pozarządowych. Pokazaliśmy tam nasze piękne stare samochody, omawialiśmy zasady bezpiecznego poruszania się i zasady udzielania pierwszej pomocy.

27.07.2016 - SPARTAKIADA PÓŁKOLONII "MAŁY SPORT - WIELKA RADOŚĆ"
Zaproszeni przez Zarząd Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan uczestniczyliśmy 27 lipca w spartakiadzie sportowo-rekreacyjnej "MAŁY SPORT - WIELKA RADOŚĆ". W przeprowadzanych przez nas konkurencjach (jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód oraz testach) udział wzięło kilkuset uczestników półkolonii.

04.06.2016 - XX SPOTKANIA MŁODYCH
NA POLACH LEDNICKICH
Nasi Ratownicy Drogowi jak co roku pełnili swoją służbę podczas jubileuszowego bo XX spotkania Młodych na Lednicy i znów za swoją profesjonalną służbę zostali bardzo wysoko ocenieni zarówno przez organizatorów jak i Policję. Pełne ręce roboty, zmęczenie ale przede wszystkim poczucie dobrze spełnionej „pracy” takie uczucia towarzyszyły naszym Ratownikom Drogowym którzy od piątku rana do niedzieli rana pełnili swoją służbę dbając o bezpieczeństwo uczestników spotkania Lednickiego.

14.05.2016 - PIKNIK RODZINNY W POBIEDZISKACH
Zaproszeni przez P. Małgorzatę Hibner – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Poznańskiego do udziału w Pikniku Rodzinnym w Pobiedziskach w dniu 14 maja br w Pobiedziskach członkowie Komisji BRD i Ratownicy Drogowi propagowali zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego

17.04.2016 - 9.PKO POZNAŃ PÓŁMARATON
Tradycyjnie, jak co roku, Ratownicy Drogowi PZM zrzeszeni w Automobilklubie Wielkopolski zabezpieczyli 9. PKO POZNAŃ PÓŁMARATON. W tym roku w rywalizacji udział wzięło prawie 13 tysięcy osób.

19.03.2016 - MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
Tradycyjnie, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, na poznańskiej Cytadeli nasi Ratownicy Drogowi zabezpieczali przedmedycznie, Misterium Męki Pańskiej, największe plenerowe przedstawienie pasyjne w Europie.
Warto zaznaczyć, że z pośród 17 spektakli, które obyły się w ciągu 17 lat, nasi ratownicy w swojej historii zabezpieczali 15 spektakli, w tym jedno w Warszawie.
Jak zawsze nasi Ratownicy Drogowi wykazali się profesjonalizmem i zostali wysoko ocenieni przez organizatora.

01.03.2016 - PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
W dniu 01.03.2016 w Gimnazjum nr 20 w Poznaniu odbyły się zajęcia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w ramach zajęć lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie wszystkich klas poznali podstawy z owego zakresu takie jak: numery alarmowe, wezwanie pogotowia, postępowanie z nieprzytomnym, opatrywanie.
Uczniowie klas 3 ze względu na posiadają już z wcześniejszych lat wiedzę odbyli symulacje zdarzeń losowych np. znalezienie poszkodowanego w wyniku czego musieli udzielić pomocy. Następnie były one omawiane w celu uzupełnienia wiedzy.

28.02.2016 - SZKOLENIE Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY
Zgodnie z zapowiedzą w niedzielę późnym popołudniem w siedzibie Delegatury Mosina Automobilklubu Wielkopolski odbyło się spotkanie mające na celu przypomnienie zagadnień z zakresu BLS, czyli podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, w tym algorytmów postępowania.
Na spotkaniu zostały przedstawione najważniejsze i podstawowe informacje z tego zakresu. Odświeżyliśmy także procedury korzystania z AED. Najwięcej czasu zajęły nam ćwiczenia praktyczne z prawidłowego przeprowadzenia RKO u dorosłych i u dzieci.
Spotkanie było prowadzone przez nasze delegaturowe koleżeństwo, Instruktor Ratownictwa Drogowego PZM Joannę Badke oraz Ratownika Medycznego, Instruktora Ratownictwa Drogowego PZM Tymoteusza Bączyka.
W planach mamy kolejne spotkania szkoleniowe z tego zakresu. Zachęcamy do sprawdzania powiadomień zarówno na naszej stronie internetowej jak i na naszym profilu na facebooku.

13-14.02.2016 - BIEG WALENTYNKOWY I CZEKOLADOWY
W dniach 13 i 14 lutego Ratownicy Drogowi zabezpieczali biegi. Pierwszy odbył się w sobotę pod nazwą Bieg Walentykowy, w którym udział wzięło prawie 1300 osób (dorosłych i dzieci), którzy rywalizowali na stałych trasach Jeziora Rusałka - 200m, 400m, 800m i 1500m. Bieg otwarty to tradycyjne odległości 5 km i 10 km. Bieg był o tyle ciekawy, że można było startować pojedynczo, ale była też kwalifikacja par, gdzie od startu do mety należało biec razem. Ciekawostką i wspaniałym wyróżnieniem dla kilku Pań była niespodzianka przed samą meta, gdzie Partnerzy brali je na ręce i przebiegali metę. Podczas biegu pomocy wymagała dwójka dzieci, ale po przebadaniu przez Ratowników Medycznych z karetki dzieci z rodzicami udały się do domu.
W niedziele w samo południe pomimo daty 14 lutego, czyli popularnych Walentynek odbywał się bieg o słodkiej nazwie Bieg Czekoladowy. Tutaj zawodnicy rywalizowali z trasą o długości 5 km, a  na mecie na wszystkich czekała słodka czekolada i inne słodkości. Piękne widoku Parku Cytadela i szczególnego dnia spowodowało, że znalazło się wiele par, które biegły ramię w ramię i tak też wbiegali na metę. Podczas tego biegu nasz służba nie miała nic do roboty, poza oczywiście sprawdzeniem słodkości pod względem jakości. Było słodko.

06.01.2016 - ORSZAK TRZECH KRÓLI
Tradycyjnie już od kilku lat Ratownicy Drogowi zabezpieczyli w dniu 6 stycznia Orszak Trzech Króli.

2015

08.09.2015 - LEKCJA EDUKACYJNA ZAMIAST MANDATU
Automobilklub Wielkopolski był pomysłodawcą zorganizowania kontroli drogowej, która miała miejsce wczoraj w Poznaniu przy ul. Głogowskiej.
Intencją było to, aby kierowcy popełniający drobne wykroczenia drogowe zamiast mandatu brali udział w lekcji edukacyjnej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Krótki materiał filmowy można obejrzeć w Teleskopie z 08.09.2015 r. godz. 18.30.
więcej

28.07.2015 - SPORT UŚMIECH ZABAWA
W dniu 28 lipca pomagaliśmy w przeprowadzeniu spartakiady SPORT–UŚMIECH-ZABAWA 2015 w Gnieźnie
Kilkaset dzieci uczestniczyło w przygotowanych konkurencjach, które przeprowadzili Członkowie: Komisji BRD, Delegatury Gniezno oraz zaprzyjaźnieni z nami Żandarmi Wojskowi.
FOTO

20-21.06.2015 - RAJD ROWEROWY
Ratownicy drogowi z Automobilklubu Wielkopolski zostali zaproszeni do pomocy w zabezpieczeniu technicznym oraz przedmedycznym IV Nocnego Rajdu Rowerowego po terenie Powiatu Kościańskiego. Rajd rozpoczął się o godz. 21.30 w Kościanie później rowerzyści przejechali do miejscowości Turew gdzie odbyły się konkursy dla uczestników oraz ognisko. Uczestnicy wrócili ok. godz. 3 do Kościana. Nad całością czuwał doświadczony nie tylko Ratownik Drogowy, ale również strażak OSP Kościan Tymoteusz Bączyk, który sam był na straży porządku i na szczęście poza mała stłuczką 2 rowerów resztę nocy przejechał spokojnie. Całość Rajdu miała oczywiście charakter małej rywalizacji, ale miała również uświadomić młodym ludziom wzajemną pomoc, współdziałanie i ich zintegrować.
 

20.06.2015 - OLIMPIADA
W sobotę 20 czerwca w Obornikach po raz II odbywała się Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Tylko w nazwie była rywalizacja, ponieważ całość miało akcent Pikniku Integracyjnego, gdzie wszystkie dzieci mogły wziąć udział. Olimpiada była zorganizowana przez Michała Włudarczaka, który jest jednocześnie wolontariuszem Stowarzyszenia Przyjaciel, która była głównym organizatorem. Do pomocy zgłosiło się ponad 50 osób i wiele firm. Na zaproszenie Organizatora Automobilklub Wielkopolski pomógł w postaci Ratownika Drogowego, który czuwał przedmedycznie nad imprezą.
Następnie 3 RD udało się nad jezioro Strzeszyńskie, gdzie zabezpieczali przedmedycznie kolejny z serii biegów organizowany przez Stowarzyszenie Maratończyk Bieg Nocy Świętojańskiej, gdzie prawie 200 dzieci o 400 dorosłych biegało na tradycyjnych trasach od 200m do 10km. Tym razem biegi odbyły się bez większych urazów.

15-16.06.2015 - PARAFIADA DEKANATU OBORNICKIEGO
Trzeci już rok z rzędu Parafia pw. Św. Józefa zorganizowała Parafiadę Dekanatu Obornickiego, która w tym roku poszerzyła swoje granice o ościenne Gminy i Dekanaty, ale chodzi ogólnie o zabawę dla dzieci ze Szkół Podstawowych i Gimnazji. Walka jest cenna, ponieważ najlepsi jadą reprezentować dany Dekanat na Parafiadę Ogólnopolską, która odbywa się w Warszawie. Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski zostali zaproszeni do pomocy jako pomoc medyczna i tak w poniedziałek w szkołach podstawowych nic się nie wydarzyło. We wtorek niestety weszła większa siła i werwa w postaci Gimnazjalistów co spowodowało, że pojawiło się kilka kontuzji w postaci zdartych kolan, krwotoków z nosa oraz interwencją na ostrym dyżurze. Na szczęście wszystko skończyło się pozytywnie.
 

15.06.2015 - LOGISTYCY Z POZNANIA PRZYGOTOWANI DO RATOWANIA
Dać szansę przetrwania i potrafić udzielić pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Pod takim hasłem zorganizowano kurs ratowników drogowych Polskiego Związku Motorowego w Instytucie Logistyki i Magazynowania oraz Wyższej Szkole Logistyki.
W zajęciach prowadzonych przez instruktorów ratownictwa drogowego Automobilklubu Wielkopolski udział wzięło 22 pracowników ILiM i WSL. W poniedziałek 15 czerwca, z rąk prezesa AW Roberta Werle, odebrali certyfikaty Ratowników Drogowych PZM. Chcą bezinteresownie i skutecznie nieść pomoc osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
WIĘCEJ

10.05.2015 FESTYN
Następnie Ratownicy wzięli udział w festynie w kościele św. Krzyża, gdzie odbył się majówkowy festyn rodzinny. Pomimo niepewnej pogody ilość uczestników była imponująca. Organizatorzy zadbali o każdy wymiar zadowolenia przybyłych. Było coś dla ciała np. pyszna, wojskowa grochówka, ciasta i i kiełbaska, ducha: śpiewy, a także umysłu:
możliwość nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi trzej Ratownicy Drogowi pogłębiali wiedzę tych najmniejszych,którzy było bardzo dociekliwi, a także tych większych którzy chcieli swoją wiedzę pogłębić.
Czas był bardzo przyjemnie spędzony przez wszystkich uczestników, którzy po raz kolejny przybyli ze swymi rodzinami na festyn.
Równocześnie w miejscowości Zielonka pod Murowaną Gośliną odbywał się festyn zorganizowany przez LGD Kraina Trzech Rzek, gdzie można było również skorzystać z pysznego jedzenia, zbudować domek lęgowy dla ptaków czy zwiedzić teren Uniwersytetu Przyrodniczego Arboretum Leśnego.

09.05.2015 FESTYN DLA MOTOCYKLISTÓW
Głównym zadaniem Ratowników Drogowych jest pomoc niesiona na drogach naszego kraju, chcą oni mieć większą wiedzę niż przeciętny użytkownik na drodze, dlatego jako Koło działające w Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nie tylko na zabezpieczeniach pomagamy i uczymy, ale przede wszystkim wspomagamy i współorganizujemy festyny i pokazy. Tak było w sobotę 9 maja, gdzie wraz z Komendą Miejską Policji w Poznaniu oraz firmie Honda Karlik zorganizowano festyn dla motocyklistów. Mogli się oni dowiedzieć wielu informacji o swoich motorach (wykonując badania i
testy) zobaczyć pokazy sprawnościowej jazdy na motorze i oczywiście nauczyć się pierwszej pomocy - przede wszystkim jak prawidłowo i kiedy ściągać kask motocykliście podczas wypadku. Podczas imprezy pojawiła się również stacja TVN 24, która przygotowała materiał z tego wydarzenia:
 http://www.tvn24.pl/poznan,43/motocyklisci-przygotowuja-sprzet-i-ucza-sie-pierwszej-pomocy,540763.html

 

04.05.2015 Ogólnoświatowy Bieg Wings for Life World Run
W Polsce po raz II odbył się Ogólnoświatowy Bieg Wings for Life World Run. W tym roku starowano w Poznaniu o godzinie 13:00 i brało udział prawie 3000 zawodników. Ratownicy Drogowi zajmowali się pomocą przedmedyczną na pierwszych 25km, ponieważ większość biegaczy została złapana przez metę na tych kilometrach. Bieg ten jest specyficzny, ponieważ meta goni zawodnika. Nie małym zaskoczeniem dla organizatorów był można powiedzieć zwycięzca, ponieważ uciekł mecie na ponad 73 km, co dało Polakowi 5 wynik na świecie. Podczas tych zawodów Ratownicy Drogowi mieli kilka osób, które łapały skurcze lub potrzebowały lekkiej pomocy.
Tradycyjnie już ze względu na spore chęci i możliwości Ratownicy zabezpieczyli nie tylko 7 punktów ustalonych przez Organizatora, ale dodatkowo w porozumieniu udało im się przesunąć na kolejne co spowodowało, że wykonaliśmy ponad 140% pracy wolontaryjnej i jesteśmy z tego dumni.

29.04.2015 STOWARZYSZENIE MOTOCYKLOWE W MOSINIE
Stowarzyszenie Motocyklowe w Mosinie, które powstało w 2014 roku prosiło o małe przypomnienie wiedzy zdobytej podczas kursu na Ratownika Drogowego, dlatego 29 kwietnia Instruktorzy udali się do nich w celu małej re-certyfikacji dla obecnych a zdobyciu podstawowej wiedzy na nowych członków. Podczas 3 godzinnych ćwiczeń przypomniano sobie wyciąganie z samochodu, RKO oraz podejście do pacjenta z badaniem urazowym i opatrywaniem ran. W trakcie ćwiczeń zadawano wiele pytań oraz dyskutowano o różnych zdarzeniach na drogach.

 

24.04.2015 RATOWNICY W GIMNAZJUM W ŚREMIE
Doświadczenie i fachowość Ratowników Drogowych rozlewa się już nie tylko na Poznań, Oborniki, Swarzędz czy Kościan, gdzie działają już od wielu lat. 24 kwietnia zostaliśmy zaproszeni na pogadankę do Gimnazjum w Śremie, gdzie po raz pierwszy odbyła się pogadanka odnośnie pierwszej pomocy wraz z ćwiczeniami dla uczniów. Pech albo szczęście spowodowało, że podczas dialogu z młodzieżą z innej klasy została przyprowadzona dziewczyna, które uderzyła głową w rant okna co spowodowało przecięcie skóry wielkości ok. 1,5cm. Nie było w szkole w danej chwili pielęgniarki, więc uczniowie mieli przy okazji lekcję praktyczną z udzielania pierwszej pomocy, a dziewczyna po opatrzeniu udała się do szpitala zszyć rozcięcie.

 

21.04.2015 RATOWNICY W PRZEDSZKOLU BAJECZKA
Coroczną nauką dla dzieci z Przedszkola Bajeczka jest tydzień bezpieczeństwa. W tym roku 21 kwietnia ponownie zaproszono Automobilklub Wielkopolski oraz Pana Doktora, który z nocnej służby przyjechał do pomocy w tym dniu. Pokazano dzieciom połączenie przychodni ze szpitalem, gdzie Ratownik Drogowy w osobie Sebastiana Budyły udzielał pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Następnie w ramach profilaktyki w grupie 4-latków Puchatki przeczytał bajkę "Bezpieczeństwo na drodze" i na zakończenie wręczył każdemu dziecku oraz Paniom Nauczycielkom opaski odblaskowe i wyjaśnił kiedy należy je nosić. Dzieci przynosiły opaski przez kolejne dni do Przedszkola.

19.04.2015 BIEG PAPIESKI
Bieg Papieski odbył się 19 kwietnia w Obornikach. Udział w nim wzięło ok. 700 zawodników i ponad 150 osób idących z kijkami nordic walking.
Ratownicy Drogowi pierwszy raz testowo pojawili się na trasie jako zabezpieczenie przedmedyczne. Trasa miała zaledwie 10 km długości i wszyscy zawodnicy ukończyli bieg bez żadnych zdarzeń

 

12.04.2015 8 Poznań Półmaraton
Tradycyjnie już POSIR organizuje co roku biegi długodystansowe i tak było w niedzielę 12 kwietnia kiedy to odbywał się 8 Poznań Półmaraton na którym stawiło się ok. 8500 tysiąca biegaczy. Ratownicy Drogowi w liczbie 27 osób zabezpieczali w sumie 15 punktów, ponieważ kilka patroli przeniosło się z pierwszych kilometrów na końcowe i wspomagali już wytypowane punkty. Nowością zaakceptowaną z dużą ciekawością i zainteresowaniem były 2 patrole rowerowe, które jeździły po wyznaczonych odcinkach, a następnie jechali w kierunku mety. Pomimo, że Półmaraton to 21km oni w sumie zrobili ponad 50km. Ratownicy Drogowi udzielili pomocy ok. 30 poszkodowanym (w większości skurcze) ale i musieli wezwać ok. 8 karetek do pacjentów, którzy byli skrajnie zmęczeni i nawet mdleli. Na szczęście pomoc została wykonana w pełni fachowo i wszyscy pacjenci zostali przewiezieni do punktu medycznego na mecie, a poważniejsze stany do szpitali. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni ze współpracy z POSIR-em i polecamy się na kolejne imprezy, a zwrotnie wiemy, że Organizatorzy nie wyobrażają sobie biegów bez Ratowników Drogowych.

10.04.2015 FINAŁ WOJEWÓDZKI VIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BRD
10 Kwietnia pod Patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Pana Przemysława Trawy odbył się finał wojewódzki VIII Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla Szkół Specjalnych i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, zobaczyć uśmiech i zadowolenie na twarzach, tych niejednokrotnie pokrzywdzonych przez los dzieci, było bezcenne.

08.04.2015 POGADANKA DLA GRUPY SENIORÓW
Grupa Ratowników Drogowych została zaproszona przez Organizację Wolontariuszy Poznańskich do grupy seniorów dla których organizowane są spotkania w ciągu tygodnia. Zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie pogadanki odnośnie pierwszej pomocy. Podczas godziny spotkania, które przeciągnęło się do 90 minut Panie zadawały mnóstwo ciekawych pytań związanych z różnymi sytuacjami oraz zdarzeniami jakie miały i dopytywały jak pomagać. Spotkanie było na tyle ciekawe, że Panie prosiły o kolejne, ponieważ nie udało się wszystkiego przedstawić (ćwiczenia z opatrywania ran i złamań). Dodatkowo Organizacja chciałaby spotykać się co jakiś czas, a w zamian proponują swoją pomoc jako wolontariusze podczas imprez jakie organizuje Automobilklub Wielkopolski

04.04.2015 I BIEG ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO
W Wielką Sobotę 4 kwietnia Ratownicy Drogowi tracili jeszcze kalorie, żeby mieć więcej miejsca na świętach i w okolicach Nowego Zoo zabezpieczali I Bieg Zajączka Wielkanocnego. Udział w nim wzięło prawie 900 biegaczy od 2 lat wzwyż. Bieg był z rodzaju przełajowych i trasa nie była łatwa, czego efektem były niestety kontuzje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jednak niezawodna grupa Ratowników przy współpracy z karetką udzielili fachowej pomocy. Organizator już nas poinformował, że będzie jeszcze kilka biegów w tym roku. Po raz pierwszy został zastosowany do patrolu rower, który wstępnie okazał się super rozwiązaniem, ale po wjeździe na trasę RD miał problemy z przejazdem i zabezpieczał trasę odcinkami, gdzie było najbardziej niebezpiecznie.

01.04.2015 DROGA KRZYŻOWA
W dniu 1 kwietnia zabezpieczali jak już od wielu lat Drogę Krzyżową ulicami miasta w Obornikach. Całość odbywała się w godzinach wieczornych. Niestety ze względu na pogodę uczestników było o wiele mniej niż rok wcześniej, ale najbardziej wytrwali się pojawi i udali w ok. 3 km drogę na Kalwarię. Zabezpieczenie jak co roku odbyło w pełni bezpiecznej atmosferze. Nie był to prima aprilis.

21.03.2015 SKRĘĆ NA BEZPIECZNĄ ŚCIEŻKĘ
Tłumy Poznaniaków przybyły w minioną sobotę na poznański Plac Wolności aby skorzystać z zaproszenia Wojewody Wielkopolskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Automobilklubu Wielkopolski by odwiedzić specjalnie przygotowane Miasteczko Rowerowe.
Akcja pod hasłem "Skręć na bezpieczną ścieżkę" ma pomóc w kształtowaniu bezpiecznych zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego (a zwłaszcza rowerzystów).
Uczestnicy mogli obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy, porozmawiać o zasadach jej udzielania, obejrzeć jak prawidłowo przewozić rower, skorzystać z innych atrakcji jak przejazd rowerem elektrycznym, uczestniczenie w grze Bike Polo czy też możliwość bezpłatnego oznakowania roweru. Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia kilkunastu zabytkowych rowerów. Dla zwycięzców przygotowanego konkursu czekału nagrody od organizatorów.

27.02.2015 FERIE Z RATOWNIKAMI
W ostatnim tygodniu lutego podczas, gdy dzieci i młodzież odpoczywały na feriach Ratownicy Drogowi udzieli się wolontaryjnie w kilku miejscach. Przez cały tydzień w Obornickiej Hali Sportowej na ul. Obrzyckiej zabezpieczali turniej piłkarski "Ferie z piłką". Pojawiły się zespoły w kilku kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne. W sumie na boisku było ponad 200 zawodników i ponad 800 widzów. Całość przebiegała w bardzo kulturalnej i bezpiecznej atmosferze. Ratownicy interweniowali tylko przy delikatnych zderzeniach.
Na koniec tygodnia, a dokładnie w piątek inna grupa Ratowników Drogowych udał się do zaprzyjaźnionej jednostki OSP w Chludowie. Tam odbywały się ferie dla dzieci w Straży i co dziennie pojawiali się inni goście. Właśnie w piątek zaproszono naszych Kolegów do przeprowadzania pogadanek, pokazów i oczywiście ćwiczeń z czego najchętniej skorzystały dzieci. Było ich 35 i każdy chciał jak najwięcej wynieść z zajęć. Uczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon, jak podejść do pacjenta oraz wykonywali podstawowe czynności ratujące życie, czyli takie który każdy pełnoletni obywatel musi wykonać, żeby pomóc podczas wypadku lub gdy znajdzie kogoś na ulicy. Dzieci bez żadnych oporów ćwiczyły na sobie i dorosłych.
Na koniec w sobotę w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się koncert kultowego zespołu Dżem. Na imprezie pojawiło się prawie 600 osób, które śpiewały, tańczyły i super się bawiły przy nowych i znanych piosenkach zespołu. Zastępca lidera Pana Rydla brzmiał prawie jak oryginał i przekonał do siebie w pełni widzów. Pomimo specyfiki muzyki Ratownicy nie musieli w żaden sposób interweniować.
 

14.02.2015 BIEG WALENTYNKOWY
W dniu Św. Walentego, czyli święta zakochanych ponad 1000 osób znalazło się nad Poznańską Rusałką, żeby przebiec się na kilku dystansach. Dzieci do lat 6 na 200m, starsi 600m, 800m i 1500m, a w biegu głównym w słoneczne południe na 5 lub 10km. Piękna pogoda jaką zapewnili organizatorzy spowodowała, że ponad 800 przebiegło całą trasę w większości wbiegając na metę trzymając się za ręce. Bieg odbywał się pod hasłem wspólnego spędzania czasu z miłością swego życia. Ratownicy Drogowi zostali po raz kolejny zaproszeni do zabezpieczenia przedmedycznego trasy biegu dzieci i dorosłych. Na szczęście i podczas tych biegów nie mieli dużo pracy i wszyscy szczęśliwie ukończyli bieg.
 

17.01.2015 CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKARSKI
W dniu 17 stycznia br. FC Oborniki Kibole Lech Poznań zorganizowali drugi już turniej charytatywny do którego zaprosili Ratowników Drogowych zarówno to gry jak i zabezpieczenia przedmedycznego oraz po raz pierwszy nauki pierwszej pomocy. Oczywiście zaproszenie zostało przyjęte i Ratownicy Drogowi wraz ze znajomymi stworzyli zespół. 8 drużyn było podzielonych na 2 grupy, gdzie w grupie A były drużyny Kiboli z Obornik, Mosiny, Poznań - Grunwald oraz ekipa Nadmorska, a w grupie B Samorządowcy, Strażacy, Husaria i Ratownicy. Pierwsze 2 drużyny z grupy awansowały do półfinałów, a następnie grały o 3 i 1 miejsce. Oczywiście całość miało mieć charakter zabawy jednak adrenalina na boisku zawsze zwycięża. I tak Ratownicy pierwszy mecz wygrali z Samorządowcami 2:1, drugi zremisowali z Husarią 1:1, a trzeci przegrali ze Strażą 1:0. Pozostałe wyniki spowodowały, że w grupie Ratownicy zajęli II miejsce i awansowali do półfinału, gdzie zmierzyli się z FC Mosina. Niestety podczas ostatniego grupowego meczu (jak się okazało po krótkim czasie poważnej kontuzji) doznał kapitan drużyny Przewodniczący Koła, ale nie poddał się. Półfinał zakończył się wynikiem remisowym i o wejście do finału zadecydowały rzuty karne. Po 3 kolejkach nie udało się znaleźć zwycięzcy i nastąpiła tzw. "nagła śmierć", czyli do pierwszej pomyłki. Nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności na siebie i kapitan kulejąc poszedł oddać strzał i zdobył bramkę. W 5 kolejce strzał zawodnika FC Mosina obronił bramkarz Ratowników i nasz zawodnik wykorzystał swoją szansę o Ratownicy awansowali do finału. Niestety tam ponownie ulegli Strażakom 3:0 jednak wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyniku i uzyskanego drugiego miejsca. Akcja zakończyła się niespodziewanym zebraniem dla Arkadiusza Mysiaka, który choruje od 2007 roku na stwardnienie rozsiane kwotą 7100zł która pozwoli mu przejść kolejne miesiące w kosztownym leczeniu. Kibole Wiary Lecha będą turnieje organizowali co roku, a może częściej, ponieważ w tym roku zgłosić się chciało więcej drużyn, ale nie było już miejsc. Ratownicy Drogowi potwierdzili, że w każdym turnieju wezmą udział i jako gracze i chętnie stworzą stoisko do nauki pierwszej pomocy i zabezpieczą przedmedycznie zawody.

11.01.2015 RATOWNICY DROGOWI DLA WOSP
Już po raz 23 odbywa się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w całej Polsce. Ratownicy Drogowi Automobilklubu Wielkopolski jednocześnie w dwóch miejscach (Swarzędz i Oborniki) wspierali tę szlachetną akcję. W tym zbierano zarówno na młodych i jak i dojrzałych Polaków. W obu miejscach skupiliśmy się na tym co najważniejsze na co dzień, a mianowicie nauce resuscytacji oraz prawidłowym wezwaniu pomocy, jak również w jaki sposób wykonać prawidłowo proste opatrunki. Chętnych najwięcej było dzieci, ale i dorosłych czasami lekko przekonując udało się zaprosić do ćwiczeń. Jednocześnie dla wszystkich, którzy wykonali zadania czekały drobne upominki w postaci odblasków. W Swarzędzu już wolontariusze Ratownictwa działali od 11:00 i stworzyli kącik, gdzie można było ćwiczyć, a dzieci które miały małe opory mogły kolorować obrazki. Dodatkowo udało się również wykonać mały pokaz pierwszej pomocy. W Obornikach Orkiestra grała od 16:00 i tutaj głównie dzieci uczyły się jak pomóc w razie wypadku najbliższym. Dodatkowo jak zawsze Ratownicy Drogowi pełnili funkcję zabezpieczenia przedmedycznego, co w tym roku okazało się potrzebne. Na szczęście urazy nie były groźne. Całość oczywiście zakończyła się światełkiem do nieba, ale i tutaj sytuacja wyglądała groźnie gdy jedno opakowanie sztucznych ogni się przewróciło, ale fajerwerki poleciały w stronę, gdzie nikt nie stał.

06.01.2015 SPOTKANIE OPŁATKOWE RATOWNIKÓW DROGOWYCH
W tym samy dniu o godzinie 16:30 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Poznaniu na ul. Mariackiej odbyła się Msza Święta dla Ratowników Drogowych. Następnie wszyscy udali się na spotkanie na którym podzielili się opłatkiem i osobiście złożyli sobie życzenia. Głos zabrał Przewodniczący Koła Ratowników Drogowych, który złożył wszystkim życzenia i podziękował za pracę wolontaryjną w roku 2014.Następnie poprosił o zabranie głosu Gościa, a zarazem jednego z pierwszych Ratowników Drogowych w Automobilklubie Wielkopolski Pana Prezesa Roberta Werle, który również złożył życzenia i przypomniał o mały jubileuszu jaki AW z Ratownikami będzie obchodził w 2015 roku.
Po przemówieniach wszyscy pogrążyli się w rozmowach i wspomnieniach roku 2014. Całość spotkania została pięknie podkreślona słowami kapłana podczas Mszy Św., gdzie padły słowa skierowane do Ratowników, że: "...są swego rodzaju aniołami, którzy czuwają nad innymi i wykonują to wszystko, ponieważ sami tego chcą!".

06.01.2015 RATOWNICY DROGOWI ZABEZPIECZYLI ORSZAK
Dzień 6 stycznia kojarzy się wszystkim z Trzema Królami. W tym dniu Ratownicy Drogowi już po raz trzeci zabezpieczali Orszak z Placu Wolności na Stary Rynek, gdzie Trzej Królowie oraz wszyscy inni składali dary i pokłon przed Jezusem. Prawie 20 Ratowników Drogowych przyszło w ten piękny, słoneczny i mroźny dzień, żeby zabezpieczyć przedmedycznie spotkanie ok. 15 tys. Poznaniaków, którzy przyszli zobaczyć Orszak. Następnie udali się do Kościoła Farnego, gdzie zabezpieczali przedmedycznie Mszę Świętą. Kolejny rok nie mieli za dużo pracy, ale tego Ratownicy Drogowi życzą sobie przy każdej okazji.
Pierwszy raz natomiast w tym samym czasie zabezpieczali potrójny Orszak w Obornikach. Potrójny dlatego, że z 3 Parafii Obornickich udawał się 1 Król i wszyscy spotykali się w Betlejem na Rynku, gdzie przy śpiewach kolęd oddawali cześć.

2014

06.12.2014 CHARYTATYWNY BIEG DLA DOMU DZIECKA
Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski wspierają swoimi osobami każdą inicjatywę, która pomaga ludziom, a w szczególności dzieciom. 6 grudnia od samego rana stawili się nad jeziorem Strzeszyńskim, gdzie zostali zaproszeni do charytatywnego biegu dla Domu Dziecka w Wągrowcu. Zabezpieczali trasę biegów dla dzieci i bieg główny w samo południe dla dorosłych. Pomimo trasy, która wynosiła 10 km wspomogli kilku biegaczy na trasie i mecie. Na szczęście były to drobne urazy. Najważniejsze były stroje, w większości w kolorze czerwony i obowiązkowo czapka Mikołaja. W biegu uczestniczyło ponad 1000 osób co pomogło hojnie wesprzeć dzieci. Na tego typu pomoc Ratownicy są zawsze chętni i gotowi.

03.12.2014 RATOWNICY DROGOWI W PRZEDSZKOLU
W dniu 3 grudnia Przedszkole Akademia Wiedzy i Zabawy w Obornikach poprosiła o pomoc Automobilklub Wielkopolski o przeprowadzenia dla dzieci zajęć z pierwszej pomocy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak zachować się gdy zdarzy się wypadek, jakie służby wezwać i uczyli się na opiekunach, Ratownikach i na sobie nawzajem jak wykonywać proste opatrunki oraz zabezpieczać złamania. Na koniec dzieci wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcie i obiecały doskonalić swoją wiedzę podczas ćwiczeń z nauczycielkami.

02.12.2014 RATOWNICY DROGOWI W SZKOLE PODSTAWOWEJ
W dniu 2 grudnia Ratownicy Drogowi odwiedzili na zaproszenie rodziców Szkołę Podstawową Nr 7 na ulicy Galileusza w Poznaniu. Pokazali jak zachowywać się gdy spotkają kogoś leżącego na ulicy i jak pomóc koleżance czy koledze, który ulegnie wypadkowi. Dzieci mogły poćwiczyć zarówno na sobie jak i Ratownikach Drogowych. Sprawdzili zawartość apteczki w której pokazywali najważniejsze elementy. Na koniec wszyscy otrzymali odblaski, żeby byli widoczni po zmroku zarówno w mieście jak i obowiązkowo poza miastem, co również dotyczy dorosłych.

30.11.2014 II EDYCJA KURSU NA MŁODEGO RATOWNIKA DROGOWEGO
W Andrzejkową sobotę 30 listopada w murach Zespołu Szkół Nr 1 w Obornikach odbyła się II edycja kursu na Młodego Ratownika Drogowego PZM, który został sfinansowany z zadania publicznego "Ratownictwo i ochrona ludności" Urzędu Miasta Obornik oraz z Grantu FIA, który AW otrzymał. Dzięki dofinansowaniu i pracy wolontaryjnej Ratowników Drogowych 60-sięcioro dzieci mogło wziąć udział w kursie, który składał się z wykładów i z praktyki, która zajmowała większą część czasu. Podczas całości dzieci dowiedziały się jak zachować się w sytuacji gdy spotkają nieprzytomną lub ranną osobę. Najważniejsze jest prawidłowe i bezpieczne zachowanie się na miejscu na co kładziony był największy nacisk. Dopiero w przypadku braku możliwości pomocy osoby dorosłej dzieci mają zacząć działać tzn. wezwać służby medyczne, policję lub straż pożarną oraz w miarę posiadanych możliwości zabezpieczenia swojej osoby sprawdzić czy ranny oddycha, położyć na plecach i zaopatrzyć widoczne rany, a na końcu przykryć kocem przed utratą ciepła. Dzięki tej wiedzy dzieci mają kształtować prawidłową postawę w dorosłym życiu i pomagać poszkodowanym w domu, szkole czy na ulicy. Autorem programu jest Instruktor Ratownictwa Drogowego Sebastian Budyła, który prowadzi zajęcia z osobami od wieku przedszkolnego po osoby dorosłe oraz w różnego rodzaju instytucjach i firmach. Wszyscy Ratownicy Drogowi działający jako Wolontariusze podczas imprez masowych, festynach czy pokazach to ludzie, którzy poświęcają swój czas żeby realizować swoje hobby i poprzez spotkania z dziećmi od najmłodszych lat chcą uczyć jak prawidłowo pomóc ofierze wypadku do czasu przyjazdu służb medycznych, które wiemy że robią wszystko żeby dojechać jak najszybciej, ale niekiedy pozostali uczestnicy drogi tego nie wiedzą albo nie rozumieją, a każda sekunda jest ważna.

21-23.11.2014 KURS I STOPNIA NA RATOWNIKA DROGOWEGO
W dniach 21-23 listopada w gościnnych murach Automobilklubu Wielkopolski odbył się kurs I stopnia na Ratownika Drogowego. Udział wzięło 15 osób, które od piątku rozpoczęło swoją naukę od zagadnień prawnych prowadzonych przez Kolegę Piotra Monkiewicza, a następnie uczyli się zabezpieczać miejsca wypadku i w jaki sposób bezpiecznie wydostać poszkodowanego z samochodu czego uczyli Koledzy Przemysław Piotrowski i Roman Dutkowski, który jednocześnie odpowiadał za kurs jako Kierownik.
W sobotę od samego rana odbyły się wykłady z anatomii człowieka, które prowadziła Koleżanka Ratownik Medyczna Monika Małecka, a następnie Instruktorzy Anna Wełnicka i Tomasz Pietura prowadzili kolejne części podczas których zarówno w teorii jak i praktyce adepci poznawali tajniki pierwszej pomocy. Przez cały dzień dowiedzieli się wszystkiego o resuscytacji, ranach, złamaniach i innych wypadkach jakie mogą spotkać człowieka. Ćwiczyli wydobywanie poszkodowanego z pojazdu, resuscytację na fantomach, przewroty i pozycję boczną oraz jak prawidłowo wykonywać opatrunki. Niedziela rozpoczęła się ćwiczeniami, a w samo południe rozpoczął się egzamin w postaci testu (30 pytań) i egzaminu praktycznego (RKO, wyciąganie z samochodu, pozycja boczna, badanie urazowe i prawidłowe opatrzenie ran). Jesteśmy dumni z przyswojonej wiedzy, ponieważ egzamin wypadł na najwyższym poziomie i egzaminatorzy nie mogli znaleźć błędów.
Cieszymy się, że kolejne 15 osób posiada dodatkową wiedzę i chcą udzielać pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz wszystkim tym, którzy ulegną wypadkom w pracy, w domu czy na ulicy. Ratownik Drogowy to Wolontariusz dla którego zdobywanie wiedzy jest pasją, którą chce rozwijać zarówno podczas cyklicznych doszkoleń i ćwiczeń i wykorzystywać na zabezpieczeniach, żeby pomagać innym.

16.11.2014 HAPPENING
Co roku w trzecią niedzielę listopada pod auspicjami ONZ i Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR) obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. 16 listopada Automobilklub Wielkopolski wraz z przyjaciółmi zaprosił na Tor "Poznań" na happening.
WIĘCEJ

05.11.2014 POGADANKA O PIERWSZEJ POMOCY DLA "WESOŁYCH PSZCZÓŁEK"
W dniu 5 listopada w przedszkolu "Wesoła Pszczółka" w Poznaniu Ratownik Drogowy - Dominik Białas wygłosił pogadankę o pierwszej pomocy.
Dzięki takiej działalności dzieci mają okazję już od najmłodszych lat poznać zasady pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach.
 

29.10.2014 POGADANKA O PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
W dniu 29 października Automobilklub Wielkopolski został zaproszony na pogadankę o pierwszej pomocy przedmedycznej do Zespołu Szkół Gminy Kościan- Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Bonikowie. Szkoła i Przedszkole bierze udział w akcji "Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń". W pogadance wzięło udział ok. 40 dzieci z Przedszkola w przedziale wiekowym 3-6 lat. Podczas spotkania z Instruktorem Ratownictwa Drogowego Tymoteuszem Bączykiem maluchy dowiedziały się co zrobić i jak się zachować w przypadku kiedy znajdą osobę nieprzytomną, na jakie numery alarmowe dzwonić i w jaki sposób rozmawiać z dyspozytorem. Następnie dowiedziały się jak prawidłowo opatruje się krwawiące rany, a na koniec zobaczyły jak prowadzi się resuscytację krążeniowo oddechową i zostały pouczone o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.
 

12.10.2014 XV POZNAŃ MARATON IM. MACIEJA FRANKIEWICZA
XV Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza odbył się tradycyjnie w niedzielę tym razem w dniu 12 października. Pogoda była dla biegaczy idealna zarówno pod względem opadów jak i temperatury. W tym roku Ratownicy Drogowi stawili się do pracy w rekordowej ilości 30 osób. Naszym zadaniem było obstawienie 12 lokalizacji przez 10 patroli (2 były w dwóch lokalizacjach) podanych przez organizatora. Oczywiście nasi Ratownicy po zakończeniu biegu na swoich punktach udawali się w dalszą drogę i z własnej inicjatywy zabezpieczali kolejne miejsca, co spowodowało, że dali wielu maratończykom szansę ukończenie biegu. Tradycyjnie większość przypadków związana była z mięśniami w postaci skurczy lub naciągnięć. Zarówno uda jak i łydki były rozmasowywane oraz chłodzone. Niestety zdarzyły się też poważniejsze przypadki, które natychmiast przekazywane były zawodowym służbom. Niezwykle miło podczas samego biegu, gdzie zawodnicy zadawali żartobliwe pytania o: "środki na wzmocnienie...", ale najmilsze padały zdania i klepania po ramieniu: "dziękujemy, że jesteście, super robota...". Te słowa powodowały, że jeszcze nasza siła rosła pomimo wykonania ponad 300 masaży i wykonywaniu innych czynności, aby Maraton był bezpieczniejszy. Wiemy, że nasza wiedza i umiejętności są oceniane bardzo wysoko zarówno przez organizatorów jak i uczestników. Będziemy robić wszystko, żeby nasze działania były coraz lepsze.

04.10.2014 TURNIEJ PIŁKARSKI IM. MARCINA MATYSIAKA
Mieszkaniec Rokietnicy, kibic Lecha Poznań, oddany służbie strażak, przede wszystkim zaś wspaniały człowiek, kolega i towarzysz z duszą aktywnego sportowca i społecznika (tak mówią mieszkańcy). Zakończył swoje młode życie na płycie Napachańskiego boiska podczas amatorskich rozgrywek w gronie kolegów. Z tej okazji w minioną sobotę odbył się już trzeci turniej. Ratownicy Drogowi uczyli w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy z największym naciskiem na resuscytację oraz przy okazji zabezpieczyli rozgrywki meczowe. Chętnych było wielu, ponieważ turniej organizowany jest z powstałej nagłej sytuacji. Nigdy nie wiadomo kto i kiedy może potrzebować pomocy.

19-21.09.2014 XV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych
Miło nam poinformować, iż podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych w Stalowej Woli w wyniku rozegranych konkurencji: testu z pomocy przedmedycznej, przepisów z ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków w trzech pozoracjach oraz rozegrania próby sprawnościowej zwycięzcami zostali:
- w klasyfikacji indywidualnej/Mistrzowie Polski - drużyna Przemysław Piotrowski, Sebastian Budyła.
- w klasyfikacji klubowej – Automobilklub Wielkopolski - drużyny Przemysław Piotrowski, Sebastian Budyła oraz Tymoteusz Bączyk, Aleksandra Fiołek.
- w klasyfikacji okręgowej - Okręg Poznański PZM drużyny Przemysław Piotrowski, Sebastian Budyła oraz Tymoteusz Bączyk, Aleksandra Fiołek.
GRATULUJEMY!

13.09.2014 ŚWIATOWY DZIEŃ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
W związku z Międzynarodowym Dniem Udzielania Pierwszej Pomocy wraz z Policją, Strażą Pożarną, PCK i innymi służbami we wszystkich salonach Opla w Polsce odbywały się festyny z nauką bezpiecznej jazdy i nauką pierwszej pomocy.
W obchodach udział wzięli również ratownicy drogowi zrzeszenia w Automobilklubie Wielkopolski.

30.07.2014 SPARTAKIADA DLA PÓŁKOLONISTÓW W GNIEŹNIE
W dniu wczorajszym skorzystaliśmy z zaproszenie posła Tadeusza Tomaszewskiego i uczestniczyliśmy w Spartakiadzie dla pól kolonistów w Gnieźnie. Przeprowadziliśmy konkurencje sprawnościowe, pokazy ratownictwa. W 6 przypadkach udzielaliśmy pomocy potrzebującym.

21.06.2014 Jarmark Parafialny "Wypoczywaj Bezpiecznie".
W sobotę 21 czerwca odbył się w Dąbrówce Jarmark Parafialny "Wypoczywaj Bezpiecznie". Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski zapoznali uczestników jarmarku ze sposobami uniknięcia niebezpiecznych zdarzeń, które podczas zbliżającego się terminu letniego wypoczynku mogą się zdarzyć. Między innymi omówiono : jak bezpiecznie korzystać z słońca, jak prawidłowo zachowywać się nad wodą, co zrobić gdy użądlą nas owady itp.
Przebojem dla dzieci towarzyszącym rodzicom był slalom w "alkogoglach". Dużym powodzeniem cieszyły się rozdawane nasze materiały promocyjne BRD - karty ICE czy oświadczenia sprawcy wypadku drogowego.

16-17.06.2014 I OLIMPIADA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ratownicy Drogowi angażują się w wiele imprez dla dzieci i młodzieży i tak w niedzielę 15 czerwca w Obornikach odbyła się I Olimpiada Dzieci Niepełnosprawnych połączona z integracją z rodziną i przyjaciółmi. Zostaliśmy poproszeni o zabezpieczenie tej imprezy. Następne 2 dni, czyli 16-17 czerwca (poniedziałek i wtorek) to II Parafiada Dekanatu Obornickiego, gdzie rywalizowały szkoły podstawowe i na drugi dzień gimnazja w różnych konkurencjach sportowych, ale również w teście wiedzy o Janie Pawle II i śpiewie.

RATOWNICY DROGOWI NA DWÓCH FESTYNACH
Tradycyjnie już Ratownicy Drogowi potrafią być w kilku miejscach 1 dnia i poza Finałem byli na dwóch festynach. Pierwszy odbywał się w okolicach Ławicy, a drugi to 15-urodziny Lokomotywy na Malcie. Niestety w obu przypadkach pogoda spowodowała przedwczesne zakończenie imprez.

13-14.06.2014 FINAŁ - OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY
W dniach 13/14 czerwca na Finał Krajowy XVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, przyjechało do Poznania 16 drużyn z całej Polski byli to laureaci eliminacji wojewódzkich czyli najlepsi z najlepszych.
WIĘCEJ

RATOWNICY DROGOWI NA POLACH LEDNICKICH
Pola Lednickie jak co roku zapraszają młodzież i dorosłych do wspólnej modlitwy. Tak też było i w tym roku. Zaproszenie otrzymali w tym roku również i Ratownicy Drogowi, którzy z roku na rok otrzymywali coraz to więcej zadań. W tym roku Instruktor Ratownictwa Drogowego Sebastian Budyła podjął się organizacji ruchu wokół Pola. Dzięki pomocy Koordynatorów Przemysława Piotrowskiego i Radosława Zbierskiego już w piątek zajęli się przygotowaniem dróg dojazdowych do Pola i przez ponad 8 godzin w pocie czoła ustawiali znaki drogowe i ruch na drogach, które doprowadzały do Pola. Od godziny 20:00 Ratownicy zamknęli zgodnie z planem Organizatora drogę pieszą na Pole i do samego rana pilnowali porządku osób wjeżdżających. Ze względu na pogodę pierwsze grupy pojawiły dużo wcześniej niż otwierała się recepcja (8:00) i już przed godziną 6:00 maszerowały w stronę Pola. Ratownicy podzieleni na zespoły przy współpracy z Policjantami z Gniezna i Poznania zabezpieczali drogi pod względem ruchu oraz udzielali pomocy przedmedycznej. Przez cały dzień dowieźli kilka osób do szpitala na Polu. W pewnym momencie okazało się, że w jednym ze strategicznych punktów, gdzie nastąpiła zmiana organizacji ruchu w nocy skradziono wszystkie postawione znaki i trzeba było na szybko zorganizować na nowo ruch, co oczywiście się udało. Pracując wolontaryjnie przez ponad 20 godzin spowodowali, że dojście i rozejście się na Pola Lednickie odbyło się bez żadnych poważnych zdarzeń, a już w niedzielę zaczęły spływać pochwały i podziękowania za super pracę.
Wielkie podziękowania należą się wszystkim którzy brali udział w tym zabezpieczeniu, ale w szczególności dla Ratowników, którzy już w piątek w pełnym słońcu przygotowywali drogi: Radosław Zbierski, Artur Tomczak, Łukasz Janiszewski, Roman Gruszczyński, Mateusz Gawarecki, Przemysław Piotrowski, Dominik Kremer, Aleksandra Fiołek (dbała o nas), Norbert Połczyński, Tomasz Pietura. W sobotę z samego rana dołączyli do nas Anna i Agata Wełnicka, Paulina i Roman Dutkowscy, Łukasz Pietura, Marcin Kubel, Dominik Białas, Jarosław Małecki, Ewa Ogórkiewicz. To te osoby dbały o bezpieczeństwo.

Nie wszyscy oczywiście mogli przyjechać na Pola Lednickie, ale byli na innych imprezach, gdzie zabezpieczali imprezę przedmedycznie, a mianowicie Zlot Malucha Fiata 126p w Obornikach, gdzie na 2 próbach i festynie dodatkowo odpowiadali na wszystkie pytania odnośnie pierwszej pomocy.

01.06.2014 DZIEŃ DZIECKA - FESTYN CARITAS
Dzień dziecka jest obchodzony hucznie w całym kraju. Co roku pod Katedrą Poznańską odbywa się Festyn Caritas, w którym dział bierze Automobilklub Wielkopolski. W tym roku ponownie poza zabytkowymi samochodami powstało stoisko pierwszej pomocy, gdzie kilkaset osób (dorosłych i dzieci) poznawało podstawowe zasady udzielania pomocy, ćwiczyli resuscytację na fantomach osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlaka. Dodatkowo zadawali wiele pytań jak zachować się w powstałej sytuacji zagrożenia życia. Każdy mógł sprawdzić jak działa jego umysł pod wpływem alkoholu ubierając alkogogle. Należało w nich przejść ustawiony pomiędzy słupkami slalom, który wielu osobom sprawił spory problem. Najważniejszy był efekt końcowy ze spotkania z Ratownikami Drogowymi w postaci deklaracji pomocy osobie potrzebującej pomocy, która uległa wypadkowi oraz obietnice działania przeciw osobom, które będą chciały pod wpływem alkoholu wsiadać za kierownicę.

31.05.2014 RATOWNICY DROGOWI W BONIKOWIE
Międzynarodowy Dzień Dziecka zawsze jest 1 czerwca. W tym roku wypadał on w niedzielę, ale święto rozpoczynało się w wielu miastach już w sobotę. Tak też było w Bonikowie k-Kościana, gdzie Ratownicy Drogowi prezentowali dzieciom z przedszkola oraz szkoły podstawowej prawidłowe wzywanie służb ratowniczych oraz jak prawidłowo opatrywać rany i prowadzić skuteczną resuscytację. Dzięki słuchały i ćwiczyły z wielkim zaangażowaniem.
W niedziele natomiast w Obornikach Ratownicy Drogowi zabezpieczali przedmedycznie Festyn. Pogoda, która wspaniale dopisała spowodowała, że przyszło mnóstwo rodzin i dzieci, które bawiły się w dmuchanych zamkach, jadły watę cukrową i oglądały różne występy na scenie. Dodatkowo mogły sprawdzić się w konkurencjach technicznych, gdzie mogły zdobyć nagrody. Cała impreza przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Jedyną osobą, która potrzebowała pomocy był Pan Marchewka, który zemdlał na scenie. Jak się okazało to jego Koleżanka Pani Marchewka chciała sprawdzić umiejętności Ratowników, w których wypadli oczywiście wzorowo zachowując wszystkie procedury Ratownictwa Drogowego i uratowały Pana Marchewkę, który tylko symulował osłabienie.
 

17.05.2014 RATOWNICY DROGOWI UDZIELALI PIERWSZEJ POMOCY
17 maja Ratownicy zostali zaproszeni przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Obornikach oraz przez organizacje Bibliotekarzy w Poznaniu o zabezpieczenie imprez oraz pogadanki z pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych. Dzień później w niedzielę rodzice dzieci komunijnych poprosili o pomoc w zabezpieczeniu parkingów oraz dwóch Mszy Komunijnych. Pomimo ulewnego deszczu Ratownicy robili wszystko, że dzieci, rodzice oraz goście mogli bezpiecznie brać udział w Mszy. Pomimo rangi imprezy Ratownicy udzielili pomocy kilku dzieciom komunijnym oraz kilku gościom. Wszystkie zdarzenia miały charakter zasłabnięć i duszności.

RATOWNICY DROGOWI ZABEZPIECZYLI BIEG SZPOTA W SWARZĘDZU
Kolejny rok z rzędu Ratownicy Drogowi zabezpieczali Bieg Szpota w Swarzędzu. Organizatorzy skorzystali z wiedzy Ratowników Drogowych wprowadzając kilka usprawnień, które spowodowały, że zwiększająca się ilość biegaczy była jeszcze bezpieczniejsza. Również w tym dniu po południu Ratownicy Drogowi zabezpieczali trasę i mszę Marszu dla Życia z Placu Mickiewicza do Katedry Poznańskiej.
 

11.05.2014 WIELKOPOLSKI KIEROWCA ZAWODOWY
PAWEŁ KUKUŁA „WIELKOPOLSKIM KIEROWCĄ ZAWODOWYM”
Zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu „Wielkopolski Kierowca Zawodowy” został Paweł Kukuła. Finał konkursu odbył się 11 maja na torze Poznań. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu, Automobilklub Wielkopolski oraz WORD Poznań.
WIĘCEJ

RATOWNICY DROGOWI PRACOWALI W DŁUGI WEEKEND
Pomimo, iż weekend majowy zawsze kojarzy się z dłuższym wolnym to Ratownicy Drogowi jak zawsze wstawili się, żeby zabezpieczyć 2 imprezy. Pierwsza to Piknik Rodzinny organizowany przez Lokalną Grupę Działania Kraina Trzech Rzek, który w tym roku odbywał się w Ryczywole. Druga impreza po raz pierwszy pojawiła się w Polsce i od razu w mieście biegaczy Poznaniu. Wings for Life Worls Run bieg, który na całym świecie zaczynają się o jednej godzinie, co powoduje, że w niektórych krajach bieg odbywał się nocą. Jest on o tyle ciekawy, że meta nie jest w stałym miejscu, a porusza się za zawodnikami. Po 30 minutach od startu rusza samochód, który co jakiś czas przyspiesza. Maksymalny limit to 100km, ale nie udała się ta odległość jeszcze nikomu na świecie. Najlepszy w Polsce zawodnik to Grzegorz Urbańczyk, który uciekał mecie aż do 49,08km. Ratownicy Drogowi zabezpieczali trasę biegu na odcinku ok. 15km w 6 patrolach oraz wracali wraz zawodnikami na start czuwając nad ich zdrowiem.

14.04.2014 POGADANKA DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
Dnia 14 kwietnia br. odbyła się pogadanka w jednym z Kórnickich przedszkoli od godz. 9 do 12 w 4 grupach dzieci przedszkolnych na temat pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci poznały jak wezwać pogotowie lub jak zainterweniować kiedy widzą że coś się stało, zapoznały się z wyposażeniem apteczki, poznały użycie koca ratunkowego i wiązania bandaży, Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem z Ratownikami Drogowymi PZM przez naukę i zabawę.

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ NA CYTADELI
Po małej przerwie spowodowanej pogodą w 2013 roku w Poznaniu odbyło się 12 kwietnia Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli. Pomimo małej przerwy plac pod dzwonem był wypełniony po brzegi. Kilkanaście tysięcy osób podziwiało w pięknej pogodzie przedstawienie. Ratownicy zabezpieczali dojście widzów na plac oraz ich rozejście i jak zawsze zabezpieczali przedmedycznie plac oraz parkingi. Poza 1 ekscesem poza medycznym spotkanie obyło się bez naszych interwencji.

RATOWNICY DROGOWI ZABEZPIECZALI PRZEMARSZE
Tradycyjnie przed świętami Wielkanocnymi Ratownicy Drogowi zabezpieczali przemarsze związane z ostatnią drogą Jezusa, czyli Drogą Krzyżową. W tym roku zabezpieczali trasy w Poznaniu na Orła Białego oraz w Obornikach. Specyficzną drogą była po raz pierwszy w województwie wielkopolskim Extremalna Droga Krzyżowa, która odbywała się w nocy z piątku na sobotę w której w odległości 50m od siebie maszerowały osoby w zupełnej ciszy z własnymi prośbami i modlitwą. Na wszystkich tych imprezach nie działo zdarzyło się nic poważnego.

06.04.2014 RATOWNICY DROGOWI ZABEZPIECZYLI PÓŁMARATON
Poznań jest miastem, które ma swoje tradycje. Jedną z nich są biegi, które cyklicznie odbywają się ulicami miasta. Jednym z dwóch najważniejszych biegów jest Półmaraton Poznański, który w dniu 6 kwietnia odbył się po raz 7.Wzięło w nim udział ponad 8 tys. rolkarzy, wózkarzy i przede wszystkim biegaczy, którzy mieli do pokonania ponad 20km trasy i większości się to udało. Ratownicy Drogowi już też tradycyjnie zostali zaproszeni przez POSIR Poznań do pomocy w zabezpieczeni trasy przebiegu. 10 zespołów Ratowniczych było rozstawionych na całej trasie średnio co 2km i pomagali wszystkim, którzy się zgłosili do punktu przedmedycznego, a i niestety pomogli kilku osobom, które poza skurczami miały poważniejsze problemy. Niestety nie obyło się bez karetek, ale wszystkie osoby po przebadaniu w szpitalu zostały po kilku godzinach wypuszczone do domów. Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy pomóc organizatorom i przede wszystkim samym biegaczom.

05.04.2014 RATOWNICY DROGOWI AW ĆWICZYLI ZE STRAŻAKAMI
Ratownicy Drogowi z naszego klubu po raz kolejny spotkali się aby doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pomocy przedmedycznej. W sobotę 5 kwietnia na zaproszenie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ocieszyna (koło Obornik) wspólnie z nimi ćwiczyli różne elementy działań ratowniczych na miejscu wypadku komunikacyjnego. Najtrudniejszym z nich była ewakuacja "rannego" kierowcy z kabiny samochodu ciężarowego. Koledzy z OSP zaprezentowali nam także swój sprzęt m.in. rozwierak i
nożyce do uwalniania poszkodowanych z rozbitych pojazdów. Zakończeniem było wspólne ognisko na którym wyczerpani zajęciami uczestnicy pieczonymi kiełbaskami uzupełniali stracone kalorie.

29-30.03.2014 KURS NA RATOWNIKA DROGOWEGO
Pragniemy poinformować, iż w województwie Wielkopolskim pojawiło się kolejne 27 osób, które ukończyły kurs Ratownika Drogowego PZM. Wszyscy uczestnicy wykazali się świetną współpracą i zaangażowanie, które dwukrotnie wzmocniło uczących ich Instruktorów i Ratowników Drogowych Automobilklubu Wielkopolski do działania. Szkolenie trwało 3 dni i rozpoczęło się w piątkowe popołudnie w Klubokawiarni. Sobota i niedziela opiewała w wykłady i ćwiczenia w których pomagało w sumie ponad 10 Instruktorów i Ratowników. Pomimo ogromnego zmęczenia uczestnicy z wynikami pozytywnymi zdali najpierw egzamin pisemny, następnie zadania praktyczne w postaci pomocy osobie nieprzytomnej oraz zaopatrzenie znalezionych ran, następnie ewakuacja poszkodowanego z rozbitego auta, a na końcu fantom "Ania" pokazał czy potrafią przewodzić skuteczną resuscytację. "Ania" o mało nie wstała na równe nogi, co było efektem prawidłowych działań.
Warto tutaj podziękować przede wszystkim organizatorom, czyli Automobilklubowi Wielkopolski za pomoc przy realizacji kursu, wszystkim Instruktorom oraz Ratownikom Drogowym za szkolenie oraz przede wszystkim uczestnikom za siłę i moc jaką dali sobą i z siebie przez cały weekend.
Mamy nadzieję, że jeżeli nie wszyscy to jak największa ilość z przeszkolonych będzie chciała dalej rozwijać swoje umiejętności i pomagać innych ludziom jeżeli ulegną jakimś wypadkom.
NIKT Z NAS NIE ŻYJE TYLKO DLA SIEBIE.
PAMIĘTAJ:
DZISIAJ POTRZEBUJE POMOC KTOŚ, A JUTRO MOŻESZ POTRZEBOWAĆ JEJ TY!!!
 

03.04.2014 KONCERT TSA
W Obornikach odbyła się impreza heavy metalowa lat 70 i 80, ponieważ zawitał do miasta zespół TSA z Markiem Piekarczykiem na czele, który znany jest również z programu telewizyjnego The Voice of Poland. Koncert wywołał ogromne poruszenie uczestników w wieku od 12 lat do ...ściu włącznie. Koncert trwał ponad 2 godziny, co spowodowało wielką radość i zadowolenie uczestników.
Ratownicy poza bólem uszu nie mieli nic do roboty, co potwierdza wspaniałą kulturę zespołu oraz fanów, pomimo rodzaju muzyki jaka była grana.

21.03.2014 RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZALI
W piękne południe, a następnie popołudnie dnia 21 marca Ratownicy Drogowi uczestniczyli w dwóch spotkaniach i zabezpieczeniach jednocześnie. Pierwsze odbyło się do południa w miejscowości Chludowo, gdzie na zaproszenie Zespołu Szkół im. Żelazka Ratownicy Drogowi zabezpieczyli przemarsz młodzieży i dzieci oraz zrobili krótką pogadankę odnośnie pierwszej pomocy. Impreza odbyła się z okazji Dnia Wiosny (czyli popularnego Dnia Wagarowicza). Jednak tego dnia nie było lekcji, a niespodzianką na koniec była kiełbasa z ogniska.
Gdy już słońce było wysoko Ratownicy Drogowi zostali zaproszeni do zabezpieczenia przemarszu z okazji Międzynarodowego Dnia Choroby Downa. Wspaniała atmosfera towarzyszyła wesołym i kolorowo ubranym uczestnikom od samego początku na Placu Adama Mickiewicza skąd przemarsz pod eskortą Polucji oraz Ratowników na Plac Wolności gdzie ponad godzinę wszystkie grupy pokazywały swoje umiejętności wykonując wspaniałe tańce.
Oczywiście w obu tych imprezach Ratownicy nie mieli nic do pracy poza możliwością podziwiania super zabawy.

15.03.2014 RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZYLI KONCERT
15 marca w Swarzędzu odbył się koncert zespołu Cree, który
zabezpieczyli przedmedycznie nasi Ratownicy Drogowi. Ponownie ich pobyt obył
się bez większych interwencji z czego się bardzo cieszymy.
Po koncercie zespół w miłej atmosferze wykonał zdjęcie pamiątkowe.

07.03.2014 KLASA WOLONTARIACKO-RATOWNICZA W GIMNAZJUM NR 1
W piątek 7 marca w ramach Drzwi Otwartych w Gimnazjum nr 1 im. gen. Kazimierza Raszewskiego, w mieszczące się w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowych, przedstawiono ofertę tej szkoły na rok szkolny 2014/2015. Przybyło około 80-ciu uczniów z czterech klas szóstych z pobliskich Szkół Podstawowych nr 40 i nr 82. Wśród proponowanych dwóch klas ogólnodostępnych planowane jest utworzenie klasy "wolontariacko-ratowniczej".
W ramach prezentacji oferty dla przyszłych uczniów nasz klubowy kolega - instruktor Ratownictwa Drogowego PZM -zaprezentował kandydatom na gimnazjalistów zarysy umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej i poprowadził krótkie ćwiczenia RKO z fantomami. Na zakończenie prezentacji gimnazjum wszyscy uczniowie każdej ze szkół otrzymywali drogą losowania drobne upominki - gadżety stanowiące podarunek od Automobilklubu Wielkopolski.

06.03.2014 RATOWNICY DROGOWI W OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM
W dniu 6 marca w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym prowadzonym przez siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo odbyła się pogadanka z pierwszej pomocy dla podopiecznych. Pogadanka wzbudziła duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicząca grupa ok 35-40 osób z gimnazjum i szkoły podstawowej. Dzieci mogły zobaczyć jak opatrzyć rany, unieruchomić złamane kończyny, jak pomóc przy omdleniu i epilepsji, oraz jak wykonać pozycję boczną bezpieczną. Na koniec wszyscy otrzymali karty I.C.E. Ratownicy Drogowi przekazali w pełni wiedzę w teorii i praktyce, a dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli.

04-05.03.2014 BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK
Przedszkole Nr 71 w Poznaniu przy ul. Galla Anonima koordynowało projekt "Bezpieczny Przedszkolak", który obejmował swoim zasięgiem dzieci z czterech przedszkoli i trzech klas "0" Szkół Podstawowych. Przy współpracy z Policją, KM PSP, WORD-em oraz Automobilklubem Wielkopolski zorganizowane zostały spotkania z dziećmi w urzędzie, komendach i z Ratownikami Drogowymi, którzy przybyli do każdej grupy, żeby porozmawiać o tym w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, gdy ktoś się skaleczy, coś sobie złamie, lub gdy zobaczymy osobę, która się nie rusza. Podczas rozmowy dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które Ratownicy cierpliwie odpowiadali. Dzieci nauczyły się prawidłowych zachować oraz dowiedziały się jak wezwać karetkę pogotowia. Największą jednak radość sprawiło im wzajemne bandażowanie się. Dzieci do końca chodziły w założonych przez siebie lub ratowników opatrunkach, co u odbierających je rodziców wywołało przyśpieszone bicie serca. 
Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc ten projekt i powiększyć grono młodych ludzi, którzy wiedzą jak pomóc osobie poszkodowanej w zdarzeniu na ulicy, podwórku czy domu.

01.03.2014 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
Dzień 1 marca jest obchodzony w Polsce w kontekście Żołnierzy Wyklętych. Tak też jest w Obornikach, gdzie Komendant Hufca ZHP próbuje znaleźć sposób na wybudowanie takiego Pomnika. Na zaproszenie Hufca ZHP Ratownicy Drogowi PZM w sobotnie popołudnie zabezpieczyli Mszę Świętą oraz pomogli bezpiecznie przejść włodarzom miasta jak i wszystkim osobom, które chcą żeby Pomnik Pamięci Harcerzy i Żołnierzy Wyklętych powstał w Obornikach. W uroczystości brali również udział żyjący jeszcze bohaterowie z tamtych lat. Całość zakończyła się złożeniem kwiatów i zniczów pod Pomnikiem, który jeszcze był tylko stworzony na ten dzień z desek i materiałów, ale w tym roku ma powstać prawdziwy, który zostanie usytuowany przed Zespołem Szkół Nr 1 u zbiegu ulic Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Antoniego Kruszki czy harcmistrza Jana Miękusa.

27.02.2014 "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK"
W Przedszkolu Nr 1 Bajeczka w Obornikach odbywał się tydzień pod hasłem "Bezpieczny Przedszkolak". Zaproszone zostały osoby pracujące w Policji, Straży Pożarnej, Lekarz oraz 27 lutego przedszkolaki odwiedził Instruktor Ratownictwa Drogowego PZM Sebastian Budyła, który przekazał dzieciom wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy. Opowiedział, kim jest ratownik, na czym polega jego praca, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy sami potrzebujemy pomocy oraz, gdy tej pomocy należy udzielić drugiej osobie, ale przede wszystkim jak należy unikać sytuacji niosących zagrożenie. Dzieci nauczyły się jak należy prawidłowo wezwać pomoc oraz mogły przećwiczyć opatrywanie ran. Nauka ta a zarazem zabawa dała dzieciom wiele radości, ale przede wszystkim nauczyła jak prawidłowo się zachować i zabezpieczyć ranę do czasu przyjazdu karetki. W podziękowaniu dzieci narysowały piękne obrazki jak wyglądał ich dzień z Ratownikiem.
 

09.02.2014 RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZYLI KABARET...
Kabaret w wykonaniu Marcina Dańca jest na tyle ciekawy artystycznie i wesoły, że Ośrodek Kultury w Swarzędzu w dniu 9 lutego dla zabezpieczenia widzów np. przed skutkami nadmiernego śmiechu postanowił poprosić Ratowników Drogowych o pomoc. W trakcie trwania spektaklu okazało się, iż dużo nie brakowało, a pomocy przedmedycznej potrzebowałby sam Gospodarz czyli Pan Marcin, który potknął się na scenie. Na szczęście nic mu się nie stało, a cały incydent zakończyła salwa śmiechu publiczności. Cała impreza przebiegła pomyślnie, a z twarzy widzów przez cały występ nie schodziły uśmiechy. Chcielibyśmy aby  Ratownicy Drogowi zawsze mogli działać w takiej atmosferze.

26.01.2014 RATOWNICY DROGOWI NA MECZU CHARYTATYWNYM
Ratownicy Drogowi nie tylko organizują pokazy, biorą udział w festynach czy pogadankach jak i zabezpieczają przedmedycznie imprezy masowe. W dniu 26 stycznia po raz pierwszy zebrali się, żeby zagrać w meczu charytatywnym na rzecz chorego na serce chłopczyka Olka Spadło. Drużyna składał się z w większości z Ratowników Drogowych ale zaprosiliśmy do wspólnej zabawy Ratowników z OSP Ocieszyn oraz kolegów, którzy pomogli nam w grze. Wpisowe jak również dowolne datki umieszczane do puszek zostały w pełni przekazane rodzicom chłopca, który obecnie musi przechodzić rehabilitację i będzie miał jeszcze jedną operację. Organizatorem turnieju była Wiara Lecha z Obornik. Udało się uzbierać kwotę 6 tys. zł. Dla nas pomimo zajęcia zaszczytnego 8 miejsca najważniejsze było, że 10 osób zebrało się i pierwszy raz zagrali ze sobą w piłkę oraz nie odnieśli żadnej poważnej kontuzji. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim i mamy nadzieję, że kolejny turniej pójdzie nam lepiej.

12.01.2014 RATOWNICY DROGOWI AW DLA WOŚP
W dniu 12 stycznia 2014 roku po raz kolejny Ratownicy Drogowi PZM działający w Automobilklubie Wielkopolski wspomagali akcję Jurka Owsiaka, a mianowicie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku działaliśmy zarówno w Swarzędzu jak i Obornikach. Hasło tegorocznej akcji brzmiało "Na Ratunek" i było bardzo bliskie działalności wolontaryjnej jaką wykonują Ratownicy, a mianowicie niesienie pierwszej pomocy przedmedycznej w miejscu wypadku jakie natrafili zarówno w domu, pracy czy podczas podróży. W obu miejscowościach były punkty w których zarówno dorośli jak i dzieci mogli nauczyć się resuscytacji oraz jak prawidłowo wykonać opatrunki na zranieniach i złamaniach. Dodatkowo dzieci mogły pokolorować obrazki z tematyki pierwszej pomocy oraz samochodów. W Swarzędzu został również wykonany pokaz wypadku samochodowego, w którym ucierpiał kierowca oraz pasażer, który wypadł przez przednią szybę, ponieważ wraz z kierowcą nie zapiął pasów bezpieczeństwa. O mało nie przejechali oni przechodnia, który chciał na przejściu dla pieszych dostać się na drugą stronę ulicy. Na miejscu zjawił się samochód z dwoma osobami, które nie wiedziały co mają zrobić, żeby prawidłowo pomóc. Na szczęście na wypadek najechali Ratownicy Drogowi, którzy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu pierwszej pomocy wezwali zawodowe służby w postaci OSP Swarzędz oraz karetki pogotowia i Straży Miejskiej. Dodatkowo Ratownicy pomimo pracy wolontaryjnej zebrali się wspólnie i wylicytowali tort dając najwyższą kwotę. W Obornikach poza dorosłymi Ratownikami udział wzięli Młodzi Ratownicy Drogowi PZM, którzy pokazali dorosłym jak udzielać pierwszej pomocy przy padaczce oraz u osoby, która uległa zraniła w głowę i złamała nogę. Zadanie wykonały w pełni prawidłowo na co żywiołowa zareagowała publiczność i przekonała się, że nie są to trudne działania. W drugim pokazie między widzami nastąpił upadek mężczyzny, który uszkodził sobie głowę i złamał rękę. Przy współpracy z OSP Kiszewo pacjent został zabezpieczony i przetransportowany do karetki.
Ratownicy Drogowi PZM działający w Automobilklubie Wielkopolski dziękują wszystkim osobom, które chciały nauczyć się pierwszej pomocy i zadeklarowały, że będą robiły wszystko aby pomóc drugiej osobie, ponieważ NIKT Z NAS NIE ŻYJE TYLKO DLA SIEBIE. Dzisiaj ktoś potrzebuje pomocy, a jutro mogę tej pomocy potrzebować JA.

10.01.2014
POGADANKA RATOWNIKÓW DROGOWYCH Z DZIEĆMI
Szkoła Podstawowa nr 66 w Poznaniu zaprosiła Ratowników Drogowych, aby przeprowadzili pogadankę z dziećmi z pierwszej klasy odnośnie bezpiecznego zachowania się gdy znajdą osobę poszkodowaną. W pierwszej kolejności dzieci poznały alarmowe numery telefonu i nauczyły się co trzeba powiedzieć, żeby prawidłowo wezwać odpowiednie służby. Następnie Ratownicy pokazali, a później razem z dziećmi ćwiczyli jak zaopatrywać zranienia oraz złamania kończyn. Dodatkowo dzieci uczyły się jak działać przy krwotoku z nosa oraz jak pomóc osobie gdy zemdleje. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i wykonywały z wielką chęcią ćwiczenia. Na koniec każde z dzieci dla siebie i dla rodzeństwa otrzymały karty ICE ( kogo poinformować gdy miało się wypadek - warto nosić przy sobie w portfelu najlepiej w widocznym miejscu, ponieważ może uratować nam życie), a Pani Wychowawczyni otrzymała dla siebie oraz rodziców kartę KRIO (zgodę na przekazanie własnych organów do transplantacji). Zajęcia tak zainteresowały kadrę nauczycielską, że poprosili o kolejne spotkania w kolejnych klasach.

06.01.2014
TRADYCYJNY OPŁATEK RATOWNIKÓW DROGOWYCH
Nowy Rok dla Ratowników zaczął się podobnie jak w roku ubiegłym od pomocy przy Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Poznania na Stary Rynek. Ratownicy Drogowi zabezpieczali przedmedycznie trasę Orszaku oraz plac przy scenie. Znaleźli dwójkę dzieci i pomogli Pani, która upadła na ogrodzenie.
Po zakończeniu Orszaku odbył się w parafii na Wildzie „ratowniczy opłatek”, który rozpoczęła Msza Św. Przy opłatku składano sobie życzenia głównie zdrowia, szczęścia i miłości rodzinnej.
Opłatek ten był o tyle szczególny, że wzięło w nim udział wielu Ratowników z rodzinami. Swoją obecnością zaszczyciła nas również osoba, która swoją działalność rozpoczęła już w latach 80-tych. Osoba ta powiedziała bardzo mądre słowa, że: "Ratownik Drogowy to osoba taka jak inne i różni się tylko tym, że przeszedł podstawowe szkolenia odnośnie pierwszej pomocy przedmedycznej, dlatego ma sobą prezentować i przekazywać tą wiedzę kolejnym, żeby było bezpieczniej wszędzie gdzie pojawiają się ludzie".

2013

22-24.11.2013
KURS RATOWNICTWA DROGOWEGO PZM
Od piątku 22 listopada do niedzieli 24 listopada w siedzibie Automobilklubu instruktorzy Ratownictwa Drogowego PZM szkolili przyszłych ratowników. Kursanci uczyli się w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Klubowe fantomy "rozgrzewały się do czerwoności" podczas ćwiczeń resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

09.11.2013
KURS NA MŁODEGO RATOWNIKA DROGOWEGO PZM
W sobotę 9 listopada w gościnnych murach Zespołu Szkół Nr 1 w Obornikach 30
dzieci brało udział w kursie na Młodego Ratownika Drogowe PZM. Dzieci od
samego rana brały udział w wykładach prowadzonych przez Instruktorów
Ratownictwa Drogowego z Automobilklubu Wielkopolski, którzy robili to
wolontaryjnie. Następnie podzieleni na grupy wykonywali ćwiczenia praktyczne
na osobach dorosłych, ale i na sobie na wzajem. Każdy Młody Ratownik wie jak
zachować bezpieczeństwo gdy spotkają osobę ranną, które trzeba udzielić
pomocy. Znają numery alarmowe i wiedzą, co należy powiedzieć, żeby szybko
wezwać odpowiednie służby. Potrafią również, co potwierdzili na teście oraz
później w praktyce wykonać czynności żeby pomóc ofierze która zemdlała, ma
padaczkę, złamała sobie rękę lub nogę czy zaopatrzyć krwawienia z różnych
części ciała używając sprzętu z apteczki, ale również gdy mamy przy sobie
tylko rękawiczki. Kurs był w finansowany przez Urząd Miejski w Obornikach z
programu publicznego na Ratownictwo i ochronę ludności. Wszystkie dzieci
otrzymały zaświadczenie ukończenia kursu, apteczkę z podstawowym
wyposażeniem, kamizelkę oraz worek z odblaskami i napisem Młody Ratownik
Drogowy PZM. Możemy
czuć się bezpieczniej, ponieważ mamy od dzisiaj grupę 30 młodych ludzi,
którzy mogą ratować ludzkie życie.

08.11.2013
ZAJĘCIA Z ZAKRESU UDZIELANIA POMOCY CIĘŻARNYM KOBIETOM I NOWORODKOM

Ratownicy Drogowi AW spotkali się 8 listopada na kolejnych zajęciach doskonalących i pogłębiających wiedzę z zakresu udzielania pomocy przed medyczne. Tym razem tematem wiodącym było udzielanie pomocy ciężarnym kobietom oraz noworodkom. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z obecnymi dypl. położna, n nasza koleżanka ratowniczka-Marzena Wilczak. Na prośbę uczestników szkolenia prowadząca podzieliła się wiedzą na temat odbierania porodu w warunkach poza szpitalnych. Ratownicy-przyszli ojcowie- byli wyraźnie zadowoleni z tego punktu szkolenia

05.11.2013
RATOWNICY DROGOWI AW GOŚCILI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 84

W Szkole Podstawowej Nr 84 na Poznański Dębcu w zerówce Ratownicy Drogowi spotkali się dziećmi, które miały spotkanie odnośnie bezpiecznego zachowania na drodze. Ratownicy tłumaczyli dzieciom w jaki sposób zachować się gdy zobaczą wypadek albo znajdą osobę ranną. Dodatkowo pokazali jak w prosty sposób udzielić pierwszej pomocy i zaopatrzyć małe rany. Następnie dzieci ćwiczyły zdobytą wiedzę w praktyce, co sprawiało im ogromną zabawę. Na koniec otrzymali w prezencie karty ICE, które pozwolą w momencie gdy mamy wypadek na kontakt z osobami, które są podane na liście, żeby powiedziały nam o chorobach osoby rannej lub chociaż żeby poinformować, że taka osoba uległa wypadkowi. Dodatkowo dzieci otrzymały ulotki o pierwszej pomocy, które mieli przekazać rodzicom, żeby co jakiś czas mogli im przeczytać i przypomnieć o najważniejszych czynnościach z pierwszej pomocy oraz żeby sami rodzice mogli się podszkolić.
 

13.10.2013
RATOWNICY ZABEZPIECZALI 14 POZNAŃ MARATON

13 października odbył się 14 Poznań Maraton w którym udział wzięło ponad 5500 tysiąca biegaczy z 26 państw. Ze względu na zeszły rok i 13 Poznań Maraton data powodowała przyspieszone bicie serca, ale tym razem liczba 13 nie okazała się pechowa. Ratownicy Drogowi w ilości 22 osób stali na 10 patrolach wyznaczonych przez organizatora. W miejscach tych pomagali biegaczom, którzy mieli najróżniejsze objawy i obrażenia. W większości przypadków kończyło się na zmrożeniu kończyny lub rozmasowaniu skurczy, których w sumie było ponad 200. Najgroźniejsze przypadki miały miejsce tradycyjnie już po 30km, gdzie organizm jest najbardziej wyczerpany, jednak wszystkie osoby zostały fachowo zabezpieczone i przygotowane do transportu przez służby medyczne - było ich sześcioro. Karetki dojeżdżały na miejsce maksymalnie do 10 minut. Dodatkowo 2 patrole Ratowników Drogowych PZM udzielali pomocy w 2 zdarzeniach jakie miały miejsce poza trasą Maratonu - pierwsze zdarzenie to potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów, drugie to zderzenie dwóch aut. W obu przypadkach zabezpieczono miejsce zdarzenia i udzielono pierwszej pomocy poszkodowanym, których przekazano służbom medycznym z miasta. Zgodnie z ustaleniami po przebiegnięciu ostatniego zawodnika została otwierana ulica dla ruchu, a Ratownicy nie patrząc, że jest to niedziela zgodnie z tradycją wolontariatu jechali w kolejne miejsca biegu, aby wspomagać patrole, gdzie mieli ręce pełne mięśni do masowania, żeby pomóc koleżankom i kolegom lub zajmowali miejsca, gdzie nie było wyznaczonych patroli. Okazało się, że ich pomysł przyniósł skutek, ponieważ w każdym z tych miejsc również mogli pomóc biegaczom. Ratownicy podali również kilka informacji i pomysłów, żeby w kolejnym roku było bezpieczniej i biegaczom biegało się jeszcze lepiej.

01.10.2013
RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZALI WIZYTĘ PREZYDENTA RP W OBORNIKACH

Miło nam poinformować, iż Ratownicy Drogowi Automobilklubu Wielkopolski zaproszeni zostali do pomocy w zabezpieczeniu wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, która miała miejsce 1 października w Obornikach.
 

27/28.09.2013 NOC NAUKOWCÓW
W Poznaniu 27 września kolejny już rok odbywała się Noc Naukowców. Głównym organizatorem imprezy była Politechnika Poznańska, która zaprosiła Automobilklub Wielkopolski do współpracy. Klub chętnie włączył się w piątkowe popołudnie i wieczór do pomocy i zorganizował symulator zderzeń, zabawę edukacyjną na małym rowerku, alkogogle oraz wykłady odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz warsztaty z pierwszej pomocy. Chętnych wszędzie było dużo zarówno na zabawach technicznych jak i wykładach. Każdy otrzymywał pamiątkę za udział oraz przede wszystkim otrzymywał pytania na nurtujący go temat. Akcja odbiła się wielkim echem i przyprowadziła na miejsce wiele tysięcy dzieci i dorosłych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli również w kolejnych latach brać udział w tej imprezie.

20-22.09.2013 XIV MISTRZOSTWA POLSKI RATOWNIKÓW DROGOWYCH
W dniach 20-22 września 2013 r. w Sopocie odbyły się Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. W zawodach udział wzięły załogi Automobilklubu Wielkopolski zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej.
Po raz pierwszy w historii Klubu zdobyliśmy Mistrzostwo Polski.

21.09.2013 RATOWNICY DROGOWI NA RAJDZIE
W dniu 21 września odbywał się rajd samochodowy do którego zaproszono Ratowników Drogowych jako sędziów jednego z punktów. Na miejscu kierowcy natrafili na sytuację wypadku, gdzie mieli zabezpieczyć miejsce wypadku oraz wezwać służby ratownicze. To zadanie okazało się najwyraźniej bardzo trudne, ponieważ tylko 2 załogi zatrzymały się żeby zapytać czy coś się stało reszta przejechała nie patrząc, a nie którzy w terenie zabudowanym mieli chyba trochę więcej niż 50km/h.
Dla dwóch załóg przygotowano specjalne nagrody i wyróżnienia, że zainteresowali się sytuacją. Fakt jest taki, że jeśli kierowca nie widzi mocno pogiętej blachy oraz osób, które nie machają na przejeżdżające auta to oznacza, że nic się nie stało. Warto jednak zwracać uwagę na różne sytuacje, ponieważ za naszymi plecami ktoś może się przewrócić i potrzebować pomocy, a ludzkie życie jest najważniejsze nawet jeśli jest to rajd, ćwiczenia czy inne zawody.

07.09.2013 NIEBIESCY DZIECIOM
W minioną sobotę Automobilklub Wielkopolski ponownie dołączył do grona przyjaciół zaangażowanych w powstanie kolejnej edycji festynu "NIEBIESCY DZIECIOM".
Cały dochód z festynu przekazany został na konto Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z przeznaczeniem na Oddział Chirurgii, Traumatologii.
Miejmy nadzieje, że dzięki takim inicjatywą przyczyniamy się chociaż w małym stopniu do wywołania uśmiechu na twarzach małych pacjentów.

25.08.2013 "ZAKOŃCZENIE LATA"
W niedzielne popołudnie 25 sierpnia w Obornickich Łazienkach zorganizowano festyn "Zakończenie lata". Odbywał się od w piękny słoneczny dzień na rzeką Wełną w odnowionej części Łazienek. Można było popływać kajakami, posłuchać muzyki, a najmłodsi mogli bawić się na dmuchanych zamkach i zmierzyć w zawodach dla siłaczy - oczywiście z ciężarami dopasowanymi do wieku. Dorośli odpoczywali na ławkach i pod parasolami, gdzie mogli napić się kawy oraz zjeść ciastko wydawane osobiście prze Burmistrza Miasta. Ratownicy Drogowi stali straży bezpieczeństwa przedmedycznego, jednak musieli również popracować jako straż pożarna, ponieważ ugasili mały ogień, który pojawił się prawdopodobnie od rzuconego papierosa.

16.07.2013 "STARE ALE JARE"
W Obornikach podobnie Ratownicy Drogowi są wpisani w barwy Ośrodka Kultury, który już po raz 13 zorganizował wraz grupą emerytów i rencistów imprezę pt. "Stare ale jare, czyli przegląd amatorskiej twórczości seniorów". Na całym pikniku bawiło się 11 zespołów z 9 miast Wielkopolski. Zaproszone były rodziny i goście, co spowodowało, że dzięki pięknej pogodzie pod gołym niebem bawiło się ponad 500 osób. Niestety po raz pierwszy zdarzył się mały wypadek, gdzie Pani podczas tańca upadła i nie szczęśliwie złamała rękę w nadgarstku. To jednak nie spowodowało zatrzymania imprezy i po przewiezieniu Pani na Ostry Dyżur pozostali bawili się do godzin wieczornych.

14.07.2013 "Powróćmy jak za dawnych lat"
W dniu 14 lipca Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu prosił o zabezpieczenie przedmedyczne imprezy pt. "Powróćmy jak za dawnych lat". Impreza odbywała się na scenie plenerowej przy pływalni. Gwiazda popołudnia był zespół 100% oraz Rudi Schubert, który nie tylko śpiewem ale i żartem bawił wszystkich przybyłych.

10.07.2013 POGADANKA ODNOŚNIE PIERWSZEJ POMOCY NA KOLONIACH
W związku ze współpracą z Obornickim Ośrodkiem Kultury Automobilklub Wielkopolski zaproponował przeprowadzenie pogadanki odnośnie pierwsze pomocy dla dzieci uczestniczących w koloniach organizowanych latem. Instruktor Ratownictwa Drogowego spędził z dziećmi 2 godziny podczas których przedstawił jak trzeba się zachować, gdy znajdziemy osobę która leży na ziemi i się nie odzywa. Nauka a zarazem zabawa, ponieważ kolonie były pt. "W Zagadkowie" polegały na zadawaniu pytań i odpowiedziach pokazała dzieciom jak bezpiecznie pomóc osobie i kogo należy wołać do pomocy. Następnie w trakcie ćwiczeń mogli spróbować wykonać proste opatrunki, jakie mogą się przydać w domu czy w trakcie zabawy, gdy zdarzy się jakiś wypadek.
Dzieci podziękowały uśmiechem, brawami i mnóstwem pytań oraz wspólnym zdjęciem.

06.07.2013 PIESZA POZNAŃSKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
W dniu 6 lipca tj. sobota to dzień bardzo ważny dla środowiska nie tylko Ratowników Drogowych. Tego dnia rusza Piesza Poznańska Pielgrzymka na Jasną Górę. Przez 9 dni Ratownicy Drogowi wspomagają i dbają o bezpieczeństwo pielgrzymów na trasach do Częstochowy. W tym roku poszła grupa ok. 12 Ratowników Drogowych, którzy również zajmowali się zabezpieczeniem trasy czyli kierowaniem ruchu. Wszyscy szczęśliwi i zmęczeni dotarli na miejsce i wchodząc uśmiechali się od ucha do ucha. Gratulujemy i podziwiamy wyczyn przejścia ponad 300 km.

06.07.2013 Street Ball nocą w Obornikach
Również w sobotę 6 lipca zostali Ratownicy Drogowi zaproszeni do pomocy przy zabezpieczeniu turnieju Street Ball nocą w Obornikach. Cały turniej zakończył się prawie bez urazów tylko w jednym meczu pechowo dwóch zawodników z tego samego teamu skręciło kolano i kostkę przez co zespół musiał kończyć mecze w dwójkę.

29-30.06.2013 DNI SWARZĘDZA
Gminny Ośrodek Kultury na stałe już zwraca się z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu imprez przez nich organizowanych. W dniach 29-30 czerwca br. odbywały się Dni Swarzędza, które oblegały w wiele ciekawych imprez. Całość odbywała się na polanie przy ul. Strzeleckiej gdzie gwiazdami w sobotę był zespół Enej, a w niedzielę klasyk grupa Perfekt. W oba te dni Ratownicy Drogowi wspomagali służby medyczne w zabezpieczeniu imprez. Całość przebiegła bardzo spokojnie a mieszkańcy tłumnie bawili się na polanie pomimo grząskiego podłoża.


22.06.2013 DZIEŃ MOTORYZACJI

Automobilklub Wielkopolski zaproszony został przez Targowiska Sp. z o.o. do włączenia się w działania podczas tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.
W miniona sobotę pojawiliśmy się tam z przyjaciółmi (WORD, KMP WRD, Skoda Auto, PZM OZDG Poznań) by "porozmawiać" o bezpieczeństwie. Dialog uzupełniał piękny zabytkowy Ford Taunus, Porsche oraz motocykl wyścigowy.
 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
GALERIA


21-23.06.2013 DNI OBORNIK

Dni Obornik kolejny rok zaprosiły Ratowników Drogowych do zabezpieczenia imprez odbywających się od piątku (21 czerwca) do niedzieli (23 czerwca). W piątek na placu targowym zebrało się ponad 2000 osób, które na początku bawiły się na koncercie znanego w Obornikach Marcina Libera Piotrowskiego, który wraz z gośćmi zespołem InoRos oraz Natalią Schroeder oraz Michałem Mijalem dali wspaniały ponad 2 godzinny koncert. Po jego zakończeniu rozdawali autografy i robili wspólne zdjęcia z fanami. Następnie na scenę zawitał zespół Luxtorpeda, który dał równie udany koncert.
W sobotę odbyły się na Warcie tradycyjne Wianki, które w tym roku odbywały się w stylu hawajskim. Pogoda bardzo się do tego przyłożyła, ponieważ termometry pokazywały ponad 30 stopni. Na Warcie odbywały się pokazy WOPR, wyścigi kajaków oraz wyścig łodziami które zbudowane były z byle czego. Odbywały się koncerty, tańce i różne pokazy na scenie. Większość osób czekało jednak na same wianki oraz na pokaz sztucznych ogni, który ok. 23 zakończył dzień.
W niedzielę odbywał się Jarmark Śródmiejski na ul. Piłsudskiego na której pokaz był tańca i na scenie odbywały się koncerty.
W ciągu tych 3 dni Ratownicy Drogowi mieli trochę pracy w postaci drobnych obrażeń ciała, jak również kilka poważniejszych interwencji w tym podejrzenie zawału u 20 letniego chłopaka. Po przebadaniu jednak przez służby medyczne okazało się, że nikomu nie zagrażało większe niebezpieczeństwo.


14.06.2013 RATOWNICY ZABEZPIECZALI KONCERT CHARYTATYWNY

Znany zespół rockowy gościł na charytatywnym koncercie w Swarzędzu dnia 14 czerwca br. Po raz kolejny Ratownicy Drogowi zostali zaproszeni przez Swarzędzki Ośrodek Kultury do pomocy w zabezpieczeniu przedmedycznym. Dochody z koncertu zostaną przekazane na Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka. Koncert przebiegł spokojnie poza przenoszeniem na rękach osób za barierki, ale ochrona spokojnie odprowadzała wszystkich z powrotem.


07-08.06.2013 Finał XVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Na zlecenie Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PZM Zarząd Okręgu PZM wraz z Automobilklubem Wielkopolski przeprowadził w dniach 7-8 czerwca Finał XVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
WIĘCEJ


30.05-02.06.2013
DRUGA MAJÓWKA RATOWNIKÓW DROGOWYCH AW

Boże Ciało jak wiemy jest ważnym świętem w kalendarzu kościelnym. W tym dniu wszyscy udajemy się na Msze święte, które są ukoronowaniem Procesji Bożego Ciała. I w tym dniu Ratownicy Drogowi poświęcili swój czas, aby zabezpieczyć procesje na os. Orła Białego oraz na Zawadach. Pomimo pogody przeszli całą trasę, aby nikomu z uczestników nic się nie stało. Niespodzianką było, że na Orła Białego zamiast udzielać pomocy trzeba było wezwać Policję, ponieważ kilku młodych chłopców zakłóciło przemarsz rzucając z okna bloku różne przedmioty. Na szczęście upadły obok idąc ludzi.

Jednym w z większych zabezpieczeń w kalendarzu Ratowników Drogowych jest coroczne spotkanie na Polach Lednickich. W tym roku było one szczególe z kilku powodów, ponieważ sama data była specyficzna 1 czerwca Dzień Dziecka. Po drugie pojawił się na nich Prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski, a po trzecie Ratownicy odpowiadali za zabezpieczenie okolic pola oraz dróg dojazdowych. Zaczęli swoją służbę już o 5:00 w sobotę i kończyli o 1:30 w niedzielę. Skutkiem ich ogromnej pracy były pomoc kilku osobom, które zemdlały lub źle się poczuły oraz ku uciesze Policji pomoc w zachowaniu drożności dróg dojazdowych, które z powodu ciężkich warunków pogodowych były zajmowane jako parkingi dla autobusów, ponieważ pola rolników, które miały służyć jako parking były za miękkie i nie można było tam stanąć. Wielkie podziękowania należą się całej grupie, która była na Lednicy i pracowała wolontaryjnie przez tyle godzin, ponieważ pogoda nie była sprzyjająca. Wielkim rozczarowaniem było również zachowanie wielu osób, które próbowały się dostać pojazdami jak najbliżej Pola z fałszywymi przepustkami, ale i to nie umknęło oczom Ratowników.

Na Torze Poznań 2 czerwca w niedzielę został zorganizowany Festyn z okazji Dnia Dziecka, gdzie Ratownicy pokazywali dzieciom jak i dorosłym jak udzielać pomocy poszkodowanym.


25 i 26.05.2013
KOLEJNY PRACOWITY WEEKEND RATOWNIKÓW DROGOWYCH AW

Kolejny już rok Miasto Mosina poprosiło Ratowników Drogowych o pomoc w zabezpieczeniu Dni Mosiny. W sobotę i niedzielę (25-26 maja) odbywały się różnego rodzaju pokazy, zawody i oczywiście koncerty. W tym roku obyło się bez większych zdarzeń co pozwoliło Ratownikom spokojniej przejść służbę.
Dodatkowo w samą jeszcze niedzielę Ratownicy Drogowi na zaproszenie Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania brali udział w Festynie z okazji Dnia Matki i Dziecka. Na stoisku prezentowali jak udzielać pierwszej pomocy w szczególności jak prawidłowo udzielać resuscytacji. Dorośli mogli dodatkowo spróbować przejść w specjalnych okularach, które imitują wypicie kilku procentowych napoi. Wielu nie mogło uwierzyć, że tak nie wiele może zmienić ich widok na drogę.
Trzecim miejscem, gdzie tego dnia byli również Ratownicy Drogowi to boisko Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie Parafia św. Józefa już 3 rok z rzędu organizuje Festyn Rodzinny na który zapraszają Ratowników, którzy prezentowali podobnie jak koledzy w Poznaniu zasady udzielania pierwszej pomocy, głównie przy resuscytacji.
 


18 i 19.05.2013 PIKNIK RODZINNY & FESTYN

Kolejny majowy weekend również był pracochłonny, ponieważ w sobotę 18 maja w Raduszynie zabezpieczali Ratownicy Piknik Rodzinny organizowany przez Lokalną Grupę Działania Kraina Trzech Rzek w tym roku pod tytułem Ekologia. Rodzinnie czas można było spędzić jeżdżąc na kucach i koniach, pleść dowolne przedmioty z wikliny czy zbudować własny domek lęgowy. W niedzielę ratownicy Drogowi zabezpieczali festyn, który jednocześnie był otwarciem Obornickich Łazienek. W ciepłe popołudnie Ratownicy na szczęście nie mieli pracy, ale do samego końca pracowali na miejscu.


15.05.2013 VI EKO RAJD

Straż Miejska Miasta Poznania zaprosiła do współpracy Automobilklub Wielkopolski do zorganizowania punktu pierwszej pomocy jako jednej z konkurencji już VI Eko Rajdu. Uczniowie startowali z opiekunami ze swoich szkół z terenu całego Poznania i metę osiągnęli na Malcie na polanie nad Cybiną. Poza konkurencją pierwszej pomocy musieli uporać się z testami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, rowerowym torem przeszkód oraz fauny i flory występującej w poznańskich lasach. Rajd ten był rekordowy, ponieważ brały w nim udział aż 22 zespoły. Dla najlepszych zostały ufundowane nagrody. Dodatkową nagrodę ufundował Prezes Automobilklubu Wielkopolski dla szkoły, która najlepiej udzielała pierwszej pomocy i otrzymała ją Szkoła Podstawowa Nr 55. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy szerokich ścieżek rowerowych i miłego wypoczynku.
więcej


12.05.2013 ZAKOŃCZENIE EUROPEJSKIEGO TYGODNIA BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

Następnego dnia 12 maja w niedzielę Ratownicy Drogowi zabezpieczali kilka imprez. Z samego rana w Swarzędzu zabezpieczali Bieg na 10km organizowany przez firmę Szpot. Jak zawsze podczas takiego biegu kilka osób, które próbowało swoich sił potrzebowało pomocy na mecie. W godzinach popołudniowych w Obornikach kolejny już rok pomagali zabezpieczyć Piknik Motocyklowy organizowany przez grupę Jastrzębie Dróg. Odbył się również pokaz w Parafii św. Krzyża z krótką relacją poniżej.
12 maja zakończył się Europejski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w tym roku poświęcony bezpieczeństwu pieszych, w ramach tego tygodnia 6 maja odbył się na Pl. A. Mickiewicza w Poznaniu happening poświęcony tej tematyce, o czym już informowaliśmy a na zakończenie tego tygodnia czyli właśnie 12 maja podczas szóstej majówki w Parafii św. Krzyża na Poznańskim Górczynie nasi Ratownicy Drogowi wraz ze Ochotniczą Strażą Pożarną z Lubonia przedstawili pokaz udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku samochodowego. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem i miał charakter edukacyjny.


11.05.2013 DOSZKALANIE DLA RATOWNIKÓW DROGOWYCH

11 maja w sobotę na Torze Poznań zostało zorganizowane doszkalanie dla Ratowników Drogowych. Cała impreza była wielką niespodzianką, ponieważ uczestnicy dowiedzieli się na miejscu, że odbywać się to będzie w formie zabawy ale jednocześnie konkursu za który najlepsi otrzymali skromne upominki. I tak za najlepsze wyniki w prowadzeniu resuscytacji otrzymały (w kolejności od pierwszego miejsca) Agata Wełnicka, Karolina Piotrowska i Anna Wełnicka. U Panów najlepszy wynik osiągnął Romek Dutkowski, Sebastian Budyła i Marcin Kubel. Nie chodziło oczywiście o typowe zawody, ponieważ wszyscy Ratownicy Drogowi są wygranymi, ponieważ swoją pracą wolontaryjną codziennie udzielają pierwszej pomocy ofiarom w każdym miejscu w jakim się znajdują.
 


06.05.2013 Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W dniu 6 maja Automobilklub Wielkopolski wraz z „przyjaciółmi” – Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Izbą Celną, Państwową Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Motorowym, Stacją Krwiodawstwa, Strażą Miejską miasta Poznania, Szkołą Auto, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Poznaniu, Żandarmerią Wojskową …. , zorganizował na Pl. Mickiewicza "Dzień Bezpieczeństwa".
WIĘCEJ


01-03.05.2013 JÓZEFINKI W SWARZĘDZU

Swarzędz co roku obchodzi "Józefinki", czyli imieniny miasta. Ratownicy Drogowi zabezpieczali przez 3 dni imprezę, która każdego dnia była w innym stylu. W środę były koncerty żydowskie, w czwartek romskie, a w piątek scenę opanowali górale. W trakcie imprezy nie było za dużo pracy, głównie znajdowały się osoby, które potrzebowały dłuższej chwili odpoczynku.
 


27.04.2013 BIESIADA RYBNA

W sobotnie popołudnie 27 kwietnia w Obornikach na ul. Nadbrzeżnej stowarzyszenie Aplaga zorganizowało Biesiadę Rybną na którą Ratownicy Drogowi zostali zaproszeni do pomocy. Całość rozpoczęła się o 16:00 i zakończyła szantami o 21:00. Poza drobnymi otarciami i oparzeniami nikomu nic się nie stało.
 


14.04.2013
MARSZ DLA ŻYCIA

W dniu 14 kwietnia w niedzielne popołudnie Ratownicy Drogowi zabezpieczali przedmedycznie Marsz dla Życia zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Poznaniu. Udział w Marszu wzięło ok. 5000 osób. Impreza rozpoczęła się już o 15:00 koncertem na Placu Wolności, następnie Marsz przeszedł pod Poznańską Katedrę i zakończył się mszą świętą w kościele św. Małgorzaty.
 


09.04.2013 ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA OBCHODZONY W PRZEDSZKOLU BAJECZKA

W dniu 9 kwietnia br. w Przedszkolu Nr 1 Bajeczka w Obornikach w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia grono pedagogiczne zorganizowało w jednej z sal przedszkolnych kilka pomieszczeń, które są w szpitalu. Powstała poczekalnia, rejestracja, gabinet lekarza pediatry, dziecięcy oddział szpitalny oraz szpitalny oddział ratunkowy. Właśnie w tym ostatnim miejscu zaproszono Ratownika Drogowego, który miał być przebrany za Ratownika z pogotowia i zajmować się miał zaopatrywaniem z pielęgniarką różnych obrażeń. Całość miała nauczyć dzieci jak zachowywać się w zaistniałej sytuacji oraz żeby nie obawiać się lekarzy czy pielęgniarek. Akcja ta, była kontynuacją wcześniejszego szkolenia z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej zarówno nauczycieli jak i dzieci, przeprowadzonego przez Instruktora Ratownictwa Drogowego Sebastiana Budyła z Automobilklubu Wielkopolski.

 


05.04.2013 Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym dla uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych

5 kwietnia ZO PZM w Poznaniu wraz z Automobilklubem Wielkopolskim i KWP w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i pod Patronatem Honorowym Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, zorganizował Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Wystartowały drużyny reprezentujące powiaty: Kaliski, Leszczyński, Pilski, Koniński i Poznański, zwycięską drużyną okazała się reprezentacja Gimnazjum Specjalnego nr 11 w Kaliszu.
Oprócz upominków i nagród dla wszystkich uczestników, wielką atrakcją była możliwość zwiedzenia wystawy Motor Show 2013 która w tym czasie odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak okazało się później, po raz pierwszy dla wszystkich uczestników. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy też do zapoznania się z relacją umieszczoną na stronie
Straży Miejskiej:
http://www.sm.poznan.pl/mim/straz/straznicy-na-motor-show,p,14902,14904,24691.html

FOTO


28.02.2013 WARSZTATY POŚWIECONE PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ

W Szkole Podstawowej Nr 11 na Os. Wichrowe Wzgórze w czwartek 28 lutego odbyły się warsztaty poświęcone pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowane przez Straż Miejską Miasta Poznania i zaproszeniu Instruktora Ratownictwa Drogowego z Automobilklubu Wielkopolski. Dzieci z klas 5-6 poznawały techniki udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego wzywania służb medycznych na miejsce zdarzenia. Dowiedzieli się w jaki sposób za pomocą podstawowych materiałów opatrunkowych można komuś uratować życie. Mieli możliwość poćwiczenia na sobie na wzajem usztywnianie złamanych kończyn, opatrywania zranień oraz utrzymywanie ciepła ofierze wypadku za pomocą koca termicznego. Dzięki posiadanej wcześniej wiedzy i jej usystematyzowaniu mogą śmiało nazywać się "ratownikami" i będą mogli pomóc osobom, które uległy jakiemuś zdarzeniu w domu czy na powietrzu. Dzieci do końca dnia w szkole i do domu wychodzili zaopatrzeni w bandaże i chusty trójkątne od stóp do głów, nie miały jednak zwolnienia z żadnych zajęć.
Zapraszamy też do zapoznania się z relacją umieszczoną na stronie
Straży Miejskiej:
http://www.sm.poznan.pl/mim/straz/wiadomosci,p,14902,14904.html
 


01.02.2013 WYRÓŻNIENIA DLA RATOWNIKÓW DROGOWYCH

W piątkowe popołudnie 1 lutego br. w Auli Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się koncert w podsumowaniem roku 2012. Na tej wspaniałej gali zostali wyróżnieni wszyscy, którzy w ubiegłym roku prezentowali barwy Automobilklubu Wielkopolski w rajdach i wyścigach w całym kraju i nie tylko za co otrzymywali puchary. Koncert ten był jednak specjalny, ponieważ obchodzono 90 rocznicę powstania naszego Automobilklubu Wielkopolski. Miło jest nam poinformować, iż na tej gali również Ratownicy Drogowi, którzy na stałe współpracują w Klubem otrzymali ważne wyróżnienia za swoją pracę wolontaryjną. W kolejności wyróżnień:
Odznakę Honorową Ratownika Drogowego PZM otrzymał:
Sebastian Budyła
Złotą Odznakę Honorową PZM otrzymał za wieloletnią służbę wolontaryjną i pomoc wiedzą i doświadczeniem dla młodszych stażem Ratowników Drogowych:
Aleksander Niemczyk
Brązową Odznakę Honorową PZM otrzymali:
Anna Budyła
Anna Wełnicka
Dawid Zys
Jarosław Małecki
Łukasz Janiszewski
Marcin Kubel
Roman Dutkowski
Tymoteusz Bączyk
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i chcemy więcej. Mamy nadzieję, że te wyróżnienia dadzą Wam jeszcze więcej energii do kolejnych wyzwań.
 


27.01.2013 RATOWNICY AW ZABEZPIECZALI "10-LECIE MORSÓW"

W niedzielę 27 stycznia w Swarzędzu Ratownicy Drogowi PZM zostali poproszeni o zabezpieczenie przedmedyczne 10-lecia Morsów. Chociaż temperatura nie zachęcała do wychodzenia z domu to jednak wielu śmiałków zdecydowało się zanurzyć w przeręblu i lodowatej wodzie. Pomocy mieli również udzielać miejscowi Ochotnicy ze Straży Pożarnej, ale impreza odbyła się bez żadnych akcentów. Życzy dużo zdrowia wszystkim Morsom i kolejnych lat "ciepłych" kąpieli w przeręblach jeziora w Swarzędzu i nie tylko.


13.01.2013 RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZALI
WOŚP

W dniu 13 stycznia 2013 odbył się po raz XXI Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski włączyli się w tą imprezę i pomagali w dwóch miastach - Oborniki i Swarzędz.
W Obornikach od godziny 16:00 Ratownicy nie tylko zabezpieczali imprezę przedmedycznie, ale również mieli swój punkt na którym można było poćwiczyć resuscytację na fantomie, a najmłodsi mogli nauczyć się jak prawidłowo zakładać opatrunki. Choć mieli małą puszkę to parę groszy zostało tam wrzucone.
W Swarzędzu Ratownicy zaczęli już swoją pracę od 11:00, gdzie również zabezpieczali imprezę pod względem przedmedycznym. Na punkcie prezentowali pierwszą pomoc na fantomach, z których korzystało wielu uczestników chcących zgłębić wiedzę resuscytacji. Dzieci chętnie uczyły się zakładania opatrunków na sobie jak i na Ratownikach. W godzinach po południowych odbył się pokaz na scenie resuscytacji, jednak podczas jego trwania na trybunach wydarzył się wypadek. Dwóch mężczyzn pobiło się o dziewczynę w skutek czego jedna osoba miała złamaną rękę i nogę oraz złamany nos po upadku z trybun. Na miejsce udali się Ratownicy Drogowi w asyście Policji, która usunęła awanturującego się mężczyznę. Następnie Ratownicy wraz z osobami, które siedziały na trybunach udzieliły pomocy drugiemu mężczyźnie oraz zajęli się Panią, która była w szoku. Po opatrzeniu raz wraz ze Strażą Pożarną pacjent został przeniesiony do karetki. Całość ze sceny komentowała Koleżanka Joanna mówiąc co w kolejności robią Ratownicy.
Na końcu okazało się oczywiście, że całość właśnie było pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ nigdy nie wiemy co, kiedy i gdzie może się wydarzyć, czy ktoś może ulec wypadkowi.


06.01.2013 RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZALI
"PRZEMARSZ TRZECH KRÓLI"

Rozpoczął się rok 2013 i od samego początku Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski rozpoczęli swój wolontariat. I tak 6 stycznia w niedzielny poranek stawili się na Placu Wolności, aby zabezpieczyć tradycyjny już w Poznaniu przemarsz Trzech Króli na Stary Rynek. Przy współpracy z Policją, Strażą Miejską oraz Nadzorem Ruchu pomogli bezpiecznie przejść ok. 2000 widzów całą trasę na której po drodze znajdowały się kolejne atrakcje i sceny związane z przejściem Trzech Króli do Betlejem. Chociaż pogoda oraz diabełki biegające po całej trasie oraz ziejące ogniem chciały przeciągnąć ludzi do siebie i marketów to wszyscy zmierzali za pochodem pod scenę na Starym Rynku. Dodatkowo Ratownicy Drogowi wsparli akcję pomocy dla wielbłąda Chestera przekazując w całości datki na niego.


06.01.2013 WIGILIA RATOWNIKÓW DROGOWYCH

Tradycyjnie jak co roku odbyła się Wigilia Ratowników Drogowych PZM należących do Automobilklubu Wielkopolski. Uroczystość ta miała miejsce w dniu Trzech Króli, gdzie Ratownicy przed południem już zabezpieczali na terenie Poznania. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Teologicznego w Poznaniu mogliśmy skorzystać z kaplicy, w której odbyła się specjalnie dla Ratowników Msza św. Następnie udaliśmy się do salki, gdzie przy słowach Pisma Świętego oraz kolęd życzenia składał Prezes Robert Werle oraz Przewodniczący Przemysław Piotrowski. Po tych życzeniach Ratownicy składali je miedzy sobą, życząc przede wszystkim zdrowia, szczęścia i miłości oraz żeby każdy z Ratowników musiał korzystać jak najmniej ze swojej wiedzy w życiu. Cała uroczystość przebiegała w rodzinnej atmosferze w szczególności, że z roku na rok pojawia się coraz więcej kontynuatorów ratownictwa w postaci dzieci. Serdecznie dziękujemy Uniwersytetowiu za pomoc i udostępnienie swoich pomieszczeń oraz dla wszystkich jeszcze raz dużo zdrowia, szczęścia i radości w rodzinnych domach oraz jak najmniej pracy zarówno zawodowej jak i ratowniczej.
 

2012


16-17.12.2012  RATOWNICY DROGOWI AW ZABEZPIECZALI JARMARK ŚWIĄTECZNY W SWARZĘDZU

W dniach 15 i 16 grudnia w Swarzędzu Ratownicy Drogowi PZM zabezpieczali zorganizowany przez Ośrodek Kultury Jarmark Świąteczny połączony z wieloma występami scenicznymi. Odpowiadali za bezpieczeństwo przedmedyczne prawie 1000 osób. Główną atrakcją poza możliwością dokonania wspaniałych zakupów przedświątecznych były koncerty zarówno lokalnych szkół jak i Arki Noego, na koncert których przybyła największa rzesza ludzi. Pomimo nie sprzyjającej pogody atmosfera była gorąca.
 


05.12.2012  PODZIĘKOWANIA DLA RATOWNIKÓW DROGOWYCH

W dniu 5 grudnia Prezes Automobilklubu Wielkopolski Pan Robert Werle podczas uroczystej Gali dla Wolontariatu otrzymał z rąk Prezydenta miasta Poznania puchar w podziękowaniu za działalność Ratowników Drogowych podczas EURO 2012
 


23-25.11.2012  OGÓLNOPOLSKI KURS NA STOPIEŃ INSTRUKTORA RATOWNICTWA DROGOWEGO PZM

W jesiennej scenerii naszego Toru odbywał się od 23 do 25 listopada trzydniowy ogólnopolski kurs na stopień instruktora ratownictwa drogowego PZM. To zajęcia dla najlepszych, najaktywniejszych ratowników, bowiem Instruktor RD PZM to osoba która ma kształcić, wychowywać przyszłych ratowników. Ma także poprzez edukację propagować w społeczeństwie wiedzę o konieczności i sposobach udzielania pomocy przedmedycznej. Uczestnicy kursu z Podkarpacia, Śląska, Opolszczyzny i Wielkopolski słuchali wykładów i ćwiczyli pod okiem doświadczonych instruktorów RD PZM - S. Budyły, P. Monkiewicza, Ł. Pietury, P. Piotrowskiego i J. Wacławskiego.
Swoje wykłady poprowadzili także: przedstawiciele Policji ("drogówki") i PSP, lekarz i psycholog. Zajęcia zwizytowali także przedstawiciele organizatora kursu-Polskiego Związku Motorowego. Byli to: Przewodniczący GK BRD PZM p. Robert Werle i Prezes ZO PZM Poznań p. Maciej Jankowski.

GALERIA
 


16.11.2012  RATOWNICY DROGOWI W PUSZCZYKOWIE

W dniu 16 listopada br. Ratownicy Drogowi pojawili się ponownie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Puszczykowie. Tym razem spotkali się z dziećmi klasy 1 (6-7 latkowie), z którymi została przeprowadzona pogadanka odnośnie jak zachować się podczas wypadku lub gdy znajdziemy osobę poszkodowaną i oraz jak udzielić jej pierwszej pomocy. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i spotkanie z Ratownikiem Drogowym PZM było dla nich uporządkowaniem wiadomości i możliwością poćwiczenia na koleżankach i kolegach.
Od Pani wychowawczyni dowiedzieliśmy się, że dzieciom tak się podobało, że w opatrunkach chodziły do końca zajęć.
 


27.10.2012  POKAZY RATOWNICTWA W DUDA CARS S.A.

W minioną sobotę tj. 27 października 2012 r. Ratownicy Drogowi z Automobilklubu Wielkopolski przeprowadzili pokazy w siedzibie Autoryzowanego Dealera Mercedesa - firmie Duda-Cars S.A.
 


26.10.2012  POGADANKA I ĆWICZENIA Z PIERWSZEJ POMOCY PRZED MEDYCZNEJ W PUSZCZYKOWIE

W dniu 26 października 2012 roku zostaliśmy zaproszeni przez rodziców dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej Nr 1 w Puszczykowie na pogadankę wraz z ćwiczeniami odnośnie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się od Ratownika Drogowego co trzeba zrobić po kolei w celu poinformowania o wypadku jaki się zdarzył jak również sposoby udzielania pierwszej pomocy ofierze wypadku. Dzieci posiadały już trochę wiedzy odnośnie pierwszej pomocy, ale zadawały wiele pytań czasami o zdarzenia bardzo poważne. Na wszystkie pytania Ratownik Drogowy odpowiadał, aż dzieci stwierdziły, że już wiedzą jak mają pomóc. Wiele osób dorosłych nie powstydziłoby się wiedzy i takich pytań.
Po części teoretycznej dzieci mogły poćwiczyć na koleżankach i kolegach zakładanie opatrunków na złamane ręce czy nogi, jak również zabezpieczały rany z których wyciekała krew. Oczywiście wszystkie te rany były tylko pozorowane i nikomu nic się podczas zajęć nie stało.
Na koniec dzięki głośno podziękowały i się pożegnały i dalej ćwiczyły z wychowawcą.
 


17.10.2012  WARSZTATY PRAKTYCZNE W SKLEPIE IKEA

W dniu 17 października w sklepie Ikea rozbrzmiał sygnał wewnętrznego kodu oznaczającego zdarzenie na terenie budynku. Okazało się, że na rampie rozładunkowej miał miejsce wypadek został potrącony pracownik niosący palety. Na miejsce zdarzenie przybył kierownik zmiany i po chwili dostał zawał serca i wymagał resuscytacji, a osoba która potrąciła kolegę na końcu zemdlała. Tak wyglądał scenariusz praktycznych warsztatów jakie miały miejsce w tym dniu dla specjalnie przeszkolonej drużyny, która działa we wszelkich możliwych zdarzeniach czy wypadkach zarówno na terenie sklepu jak i wokół budynku Ikea w Poznaniu. Udział brało 19 panów, którzy poradzili sobie bardzo dobrze podczas wykonywanych zadań. Na koniec Ratownicy Drogowi przekazali pomocne spostrzeżenia, które mają ułatwić udzielanie pomocy w przypadku jakiekolwiek zdarzenia na terenie sklepu. "Tak zorganizowanych ćwiczeń jeszcze w sklepie nie było, zazwyczaj warsztaty odbywały się z Ratownikami na zasadzie teorii i wymiany zdań, a tutaj było wszystko od krwi, poprzez rany do użycia defibrylatora przy resuscytacji" - tak komentuje ćwiczenia kierownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo na całym terenie sklepu Ikea. Ratownicy Drogowi gratulują dużej wiedzy odnośnie pierwszej pomocy przedmedycznej i życzą jak najmniej pracy w tej dziedzinie.
 


14.10.2012  XIII Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza

XIII Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza przyniósł w tym roku wiele nowości. Zostało zmienione miejsce startu i mety, które zostały umieszczone nie jak co roku na Malcie, ale na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poza tym data 14 października 2012 roku przejdzie również do pamięci wielu osób, ponieważ po raz pierwszy 42195m zawodnicy przebiegli jako jedną pętlę, a nie jak jeszcze w roku ubiegłym w dwóch pętlach. Pozostało jednak kilka opcji nie zmiennych i jedną z nich są Ratownicy Drogowi Automobiklubu Wielkopolski, którzy w ilości 21 osób zabezpieczyli na prośbę Organizatora (POSIR) 10 punktów przedmedycznych. Pracy było bardzo dużo chociaż w zdecydowanej ilości były to skurcze mięśni, które trzeba było rozmasować i zawodnicy ruszali dalej. Jak zawsze nasze ambicje były duże i zostaliśmy w niektórych miejscach poproszeni przez inne służby o pomoc w zabezpieczeniu trasy biegu, jednak każdy wiedział, że podstawowe zadanie to udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej zawodnikom jak również kibicom i osobom, które poruszały się w normalnym ruchu.
Niestety ten Maraton przejdzie również do pamięci Poznaniaków jako najbardziej tragiczny, ponieważ na 14 km trasy Ratownicy Drogowi otrzymali informację o zasłabnięciu jednego z zawodników. Udali się natychmiast na miejsce zdarzenia, gdzie przy udziale Ratownika Medycznego (który przypadkiem się znalazł w tym miejscu) rozpoczęli natychmiast resuscytację zawodnika. Po mimo 15 minut prowadzonej przez nich akcji przywrócenia życia, a następnie kolejnych wielu minut przez zawodowe służby medyczne, oraz zachowania wszystkich procedur i przeprowadzeniu szybkiej profesjonalnej pomocy, niestety nie udało się uratować 37-letniego zawodnika.

Pomimo wielkiego smutku, Organizatorzy dokończyli Maraton, jednocześnie dziękując wszystkim służbom za pomoc w zabezpieczeniu trasy i pomocy w organizacji największego biegu w Polsce.
 


29.09.2012  "POŻEGNANIE LATA"

Dnia 29 września 2012 w Rokietnicy odbył się Rajd Samochodowy "Pożegnanie Lata" na który zaproszono Ratowników Drogowi Automobilklubu Wielkopolski, którzy przekazywali swoją wiedzę zarówno o bezpieczeństwie w ruchu drogowym jak i pierwszej pomocy. Przekazywali Karty ICE oraz KRIO jak również stworzyli stanowisko na którym można było poćwiczyć resuscytację oraz zapoznać się z apteczkami oraz fachowym sprzętem jakim można się posługiwać. Na koniec zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy w którym został potrącony pieszy. Pomocy udzielali ochotnicy z załóg, które starowały w Rajdzie. Czterech Ratowników fachowo zajęło się zdarzeniem tzn. zabezpieczyli miejsce wypadku oraz zajęli się kierowcą oraz poszkodowanym, którym zajmowali się do przyjazdu karetki pogotowia.
Serdecznie gratulujemy ochotnikom za chęć udziału w pokazie oraz za posiadaną wiedzę na temat pierwszej pomocy.
 


22.09.2012  "WIELKI FINAŁ AKADEMII PIŁKARSKIEJ"

W dniu 22 września w Swarzędzu odbył się Wielki Finał Akademii Piłkarskiej Agrobexu, na którym Ratownicy Drogowi zabezpieczali przedmedycznie zawodników biorących udział jak również dbali o bezpieczeństwo kibiców i dzieci bawiących się na przygotowanym placu zabaw. Całość imprezy chociaż na bardzo kontaktowy sport odbył się bez żadnych większych obrażeń.
 


20
.09.2012  KONFERENCJA DOKSZTAŁCAJĄCA

W dniu 20 wrześnie 2012 roku Ratownicy Drogowi przygotowali konferencję dokształcającą nauczycielki z Przedszkola w Obornikach oraz Ryczywołu odnośnie zdarzeń jakie mogą najczęściej wystąpić w pracy z dziećmi, co wiąże się z udzieleniem pierwszej pomocy i postępowanie zgodnie z ustalonymi procedurami w pracy. Każda z nauczycielek mogła przekonać się jak wygląda resuscytacja dziecka oraz osoby dorosłej. Panie otrzymały odpowiedzi na wszystkie pytania jakie się pojawiły, jak również jako niespodzianka musiały udzielić pomocy Ratownikom Drogowym, którzy na chwilę musieli zamienić się w dzieci. Pozostałe Panie grały w tym czasie grupę dzieci jakie mają pod opieką w ciągu dnia, a wybrane przedstawicielki, które się nimi opiekowały musiały skutecznie zapanować nad dziećmi oraz wykonać szereg czynności do udzielenia pomocy.
Ostatecznie Panie przeszły całość konferencji z wysokimi ocenami od Ratowników, a z drugiej strony Pani Dyrektor poinformowała, że "Takich profesjonalnych warsztatów to Przedszkole jeszcze nie miało i jest bardzo wdzięczna za ich realizację".
 


18
.09.2012  "BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE"

W ramach tematu tygodnia „Bezpieczeństwo najważniejsze”, 18 września dzieci z grup: Puchatki, Zajączki i Pinokio w Przedszkolu Nr 1 „Bajeczka” w Obornikach odwiedził kol. Sebastian Budyła -Instruktor Ratownictwa Drogowego PZM z Automobilklubu Wielkopolski. Przeprowadził on pogadankę jak unikać wypadków losowych oraz jak należy postępować w nagłych wypadkach. Kol. Sebastian zapoznał dzieci z materiałami opatrunkowymi znajdującymi się w profesjonalnej apteczce oraz porozmawiał z nimi na temat tego, że zawsze należy poprosić o pomoc osobę dorosłą oraz przypomniał dzieciom podstawowe numery alarmowe. Dzieci nauczyły się opatrywać proste rany, a także jak unieruchomić złamanie ręki i nogi. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest reanimacja, kiedy ją stosujemy oraz jak ją wykonujemy. Wykazały się ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy.
Celem spotkania było przede wszystkim kształtowanie pozytywnych postaw i nauka czynności ratowniczych.

 


09
.09.2012  Mistrzostwa Okręgowe Ratowników Drogowych PZM

W niedzielę 9 września 2012r na terenie Toru Poznań odbyły się Mistrzostwa Okręgowe Ratowników Drogowych PZM. Dwuosobowe zespoły ratowników prezentowały, pod czujnym okiem sędziów, swoje umiejętności w zabezpieczeniu miejsca wypadku i udzielania poszkodowanym pomocy przedmedycznej. Każdy z zawodników pokazał podczas próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie, że nie są mu obce tajniki tak ważnego zabiegu ratującego życie osobom z zatrzymanym krążeniem. Na zakończenie imprezy jej uczestnicy zaliczyli "kartkówkę" - test pisemny ze znajomości
ratowania ofiar wypadków i przepisów prawa o ruchu drogowym. Zwieńczeniem rywalizacji było ogłoszenie wyników mistrzostw i wręczenie okazałych pucharów z dyplomami i drobnymi upominkami. Mistrzostwa zorganizowała Podkomisja Ratowników Drogowych Automobilklubu Wielkopolski na zlecenie ZO PZM w Poznaniu.
Wyniki:
I miejsce-Sebastian Budyła i Przemysław Piotrowski
- reprezentanci Automobilklubu Wielkopolski
II miejsce-Tymoteusz Bączyk i Michał Czeszak
- reprezentanci AW
III miejsce- Monika Gryska -Łączniak i Henryk Kustosik
-reprezentanci AW
Automobilklubu Wielkopolski
IV miejsce-Przemysław Mizerny i Łukasz Pietura
- reprezentanci AW
V miejsce-Anna Bożek i Jarosław Małecki
- reprezentanci AW
Komandor mistrzostw RD-Jacek Wacławski
- składa podziękowania tym, bez pomocy których ta impreza nie przebiegła by tak sprawnie:
- dyr. Wojciechowi Bartzowi i pracownikom Toru za wsparcie logistyczne
- kol. Romanie Bączyk, Paulinie Dutkowskiej, Zuzannie Kucharskiej, Paulinie Kuśnierczyk, Kasi Rodewald, Romkowi Dutkowskiemu i Dawidowi Zysowi za rzetelne sędziowanie i pomoc w organizacji spotkania.
 


05
.09.2012  "Bieg parafialny na os. Orła Białego"

W dniu 5 września Ratownicy Drogowi zabezpieczali tradycyjnie co roczny Bieg organizowany przez Parafię św. Mateusza na os. Orła Białego. Bieg odbywał się uliczkami osiedlowymi i chodnikami przy trasach ulicznych. Zabezpieczenie miało charakter przedmedyczny jak również zabezpieczenie miejsc w których mogły poruszać się pojazdy. Bieg odbył się bez żadnych interwencji ze strony Ratowników Drogowych AW.

 


26.08.2012  "PIKNIK TRZECH POKOLEŃ"

26.08.2012 w Swarzędzu odbył się "Piknik Trzech Pokoleń" na którym grupa 6 Ratowników Drogowych zabezpieczała Piknik pod względem przedmedycznym oraz uczyła elementów Pierwszej Pomocy. Ratownicy z Automobilklubu Wielkopolski prowadzili dodatkowo ćwiczenia na fantomach, jak również zorganizowali konkurs rodzinny w którym trzeba było wykazać się wcześniej zdobytą wiedzą z pierwszej pomocy.
 


21
.04.2012  ŚLUB RATOWNIKÓW DROGOWYCH AW

W dniu 21 kwietnia odbył się ślub
Magdaleny Bożek i Michała Odrobnego.
Na uroczystość licznie przybyli Ratownicy Drogowi z naszego Klubu ubrani zgodnie z prośbą młodej pary w Kamizelki....
Z okazji Ślubu przyjmijcie życzenia,
wszystkich pięknych snów spełnienia.

2011


20-21
.05.2011 DNI MOSINY

Na zaproszenie organizatorów zabezpieczaliśmy przedmedycznie wszystkie większe wydarzenia, jakie odbywały się podczas tegorocznego święta miasta. Były to biegi z cyklu "Cała Polska biega z nami" oraz koncerty zespołów Acid Drinkers, Łzy oraz Partita. Podczas tych zabezpieczeń mieliśmy okazję nie tylko w kilku sytuacjach sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, ale także zdobyć kolejne doświadczenia oraz co chyba równie ważne, a często przez niektórych niedoceniane, mieliśmy możliwość zgrania się jako zespół. Pamiętamy bowiem o tym, że pomimo iż zabezpieczenia nie są najważniejszym zadaniem dla nas, to jednak jak już na nich jesteśmy, warto być zgranym kolektywem.

WIĘCEJ

21.05.2011 OKRĘGOWE MISTRZOSTWA RD PZM

W sobotę 21 maja b.r. Mosina gościła ratowników drogowych PZM. Tam bowiem odbyła się konfrontacja umiejętności ratowniczych w ramach Okręgowych Mistrzostw RD PZM. Dwuosobowym załogom postawiono trudne zadania do wykonania: udzielenie pomocy trzem osobom poszkodowanym w pozorowanym wypadku samochodowym oraz opatrzenie rannych w bójce na parkingu, gdzie dodatkowym elementem była agresywna postawa napastnika wobec otoczenia.......oczywiście pozorowana. Trzecim elementem rywalizacji załóg ratowniczych było pokonanie na czas trudnego toru przeszkód przygotowanego na placu targowiskowym.
Mistrzami Okręgu zostali Karolina i Kuba Czajkowie, wicemistrzami-Przemo Piotrowski i Sebastian Budyła, a II wicemistrzami- załoga Henryk Kustosik i Artur Żukowski.
Podkomisja RD AW dziękuje Delegaturze AW w Mosinie za pomoc w organizacji Mistrzostw, a kolegom ratownikom: Tymkowi Bączykowi i Dawidowi Zysowi dziękuje za przygotowanie pozoracji i realistyczną charakteryzację "poszkodowanych" Oj! Krew się lała!!!

12.05.2011 IV Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo na drogach województwa wielkopolskiego"

Pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich 12 maja odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo na drogach województwa wielkopolskiego". Przewodnim celem, realizowanym na konferencji również przez Automobilklub Wielkopolski, była debata oraz zaprezentowanie rozwiązań ograniczających liczbę zdarzeń drogowych i ich ofiar; nadto wskazanie obszarów wspólnych działań pozwalających podnosić poziom bezpieczeństwa na drogach naszego województwa.

11.05.2011 Dekada Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020
11 maja br. w 93 krajach świata zainaugurowano Dekadę Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym wdrażanej na podstawie rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Z wielkim zadowoleniem Automobilklub Wielkopolski wraz z Polskim Związkiem Motorowym przyjął zaproszenie do Sejmu by przedstawić tam prowadzone działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W Sali Kolumnowej na specjalnie zorganizowanej konferencji w swojej prezentacji omówił je Prezes Automobilklubu Wielkopolski Robert Werle. Członkowie Klubowej Komisji Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Piotr Monkiewicz, Przemysław Piotrowski i Sebastian Budyła przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy, prezentowali specjalistyczny sprzęt, wyświetlili też specjalnie przygotowany film.
Niezmiernie nam miło, że krajowy koordynator Pani poseł Beata Bublewicz zauważyła nasze działania i podziękowała nam za udział w inauguracji dekady, której głównym celem jest zmniejszenie ofiar wypadków drogowych poprzez realizację jej 5 priorytetów
- zarządzanie bezpieczeństwem ruchu drogowego
- bezpieczniejszą infrastrukturę drogową
- wdrażanie działań na rzecz budowy bezpieczniejszych pojazdów
- poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg
- reakcję powypadkową (pierwsza pomoc, oraz pomoc poszkodowanym)
Naczelnym hasłem w naszym kraju jest <WŁĄCZ MYŚLENIE>.
 

SEKCJA RATOWNIKÓW DROGOWYCH W MOSINIE UDZIAŁ WZIĘŁA W:
- zabezpieczeniu otwarcia sezonu motocyklowego - stow. "Stop Śmierci" Kościan - FOTO
- ćwiczeniach ewakuacji SP Rogalinek - FOTO
- ćwiczeniach z PSP z dekontaminacji - FOTO1 FOTO2

WIĘCEJ INFORMACJI

05-06.03.2011 TARGI EDUKACYJNE
W miniony weekend na terenie MTP zorganizowana została impreza Targi Edukacyjne. Pomogliśmy Gimnazjum nr1 im. Gen. Kazimierza Raszewskiego w udekorowaniu i wyposażeniu ich stoiska. Miło nam stwierdzić, że kart przyciągał uwagę zwiedzających.

05-06.03.2011 BABSKIE MIASTECZKO
Już po raz trzeci skorzystaliśmy z zaproszenia Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego by uczestniczyć w minioną niedzielę w Babskim Miasteczku. Nasi ratownicy Drogowi Klaudia Budych i Jacek Wacławski uczyli udzielania pierwszej pomocy. Kilkadziesiąt osób skorzystało z naszej propozycji próbując reanimować naszego fantoma. Rozdawaliśmy też ulotki o udzielaniu pierwszej pomocy.

11-13.03.2011 KURS NA RATOWNIKA DROGOWEGO W MOSINIE
Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski serdecznie zaprasza do udziału w kursie na ratownika drogowego, który odbędzie się w dniach 11-13 marca. Doświadczona kadra wykładowców nauczy Cię jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Kurs kończy się egzaminem uprawniającym do posługiwania się tytułem ratownika drogowego.

WIĘCEJ

08.02.2011 RATOWNICY DROGOWI DLA DZIECI
Ratownicy drogowi z Sekcji Delegatury Mosina odwiedzili dzieci przebywające w szpitalu w Ludwikowie. Nasza ratowniczka, Karolina Czajka przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze.

WIĘCEJ

 

31.01.2011 RATOWNICY DROGOWI NA PÓŁKOLONIACH
Już tradycyjnie ratownicy drogowi z Automobilklubu Wielkopolski odwiedzili uczestników półkolonii zorganizowanej w parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej na poznańskich Zawadach. Czterdzieścioro dzieci w wieku 7-14 lat wysłuchało pogadanki na temat sposobu telefonicznego zgłoszenia o wypadku, o tym jak bezpiecznie przechodzić na przejściu dla pieszych, jak udzielić pomocy w domu. Na zakończenie dzieciaki dostały pomarańczowe chusty bezpieczeństwa -w prezencie od klubu - a prowadzący instr. RD Jacek pokazał jak i kiedy je nosić.
 

FOTO

2010

 

06.11.2010 FESTYN
W sobotę 6.11.2010, w godzinach 12:00-14:00 przed C.H. Aurora w Dąbrówce odbył się festyn "Bezpieczni w domu i w samochodzie" zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski przy współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, poznańskiej Policji i z udziałem naszych dzielnych strażaków z OSP Zakrzewo. Do obsługi tej imprezy czynnie włączyli się kandydaci na radnych z KWW Samorządna i Ekologiczna Gmina: Jolanta Jurkowiecka, Ireneusz Rutkowski, Wojciech Dorna i Jacek Wacławski.
Przy niesprzyjającej pogodzie mieszkańcy Dąbrówki zobaczyli pokaz akcji ratowniczej symulowanego wypadku drogowego. Ratownicy drogowi Automobilklubu Wielkopolski wraz ze strażakami, którymi dowodził komendant Dorna oraz policjanci, pokazali jak wygląda pomoc przed medyczna poszkodowanym w wypadku i jak zabezpiecza się miejsce zdarzenia.
Była też okazja dla miłośników pięknych samochodów - pokaz diabelsko czarnego, najnowszego modelu Opla Captiva, i anielsko białego, dostojnego króla aut - zabytkowego Rolls Royce'a, a to dzięki dilerowi Opla z Sadów i Panu Andrzejowi Roszkiewiczowi. Uczestnicy Festynu mieli okazję skontrolowania stanu swojego zdrowia - darmowy pomiar poziomu cukru we krwi jak i pomiar ciśnienia tętniczego. Rozdano także gościom festynu, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Automobilklub Wielkopolski, Urząd Gminy Dopiewo, przedmioty związane z bezpieczeństwem pieszych i kierujących pojazdami. Między innymi: dziecięce kamizelki, wisiorki i opaski odblaskowe. Jednym z gości festynu był wójt gminy Dopiewo p. Andrzej Strażyński.
 

FOTO

KONTROLA STANU TECHNICZNEGO POJAZDÓW
Komisariat Policji Autostradowej po raz kolejny zaprosił Automobilklub Wielkopolski do współpracy w przeprowadzeniu akcji kontroli stanu technicznego pojazdów. W dniu 3 listopada 2010 r. w Gołuskach sprawdzaliśmy ustawienie świateł i przejrzystość szyb wielu aut. Wyniki akcji nie napawają optymizmem – stan techniczny wielu pojazdów zagraża bezpieczeństwu. Najczęstsze przypadki to zużyte opony czy niezamocowane kierunkowskazy. Pomysłowość kierowców nie zna granic np. rosyjscy kierowcy by sprostać wymogom - zastosowali w swoich pojazdach nadkola wykonane z płyt paździerzowych!
Ciekawe jakie rozwiązania techniczne nasi eksperci wykryją przy kolejnej akcji autostradowej! W końcu na autostradzie sprawdzana jest nie tylko prędkość.

FOTO

11 POZNAŃ MARATON
W tym roku po raz 11 zorganizowany został POZNAŃ MARATON nazwany imieniem zmarłego V-ce Prezydenta Poznania - Macieja Frankiewicza. Na starcie 10 października o godz. 10.10 stanęło 4000 uczestników. Nad bezpieczeństwem imprezy tradycyjnie już czuwało między innymi kilkudziesięciu Ratowników Drogowych PZM zrzeszonych w AW.

FOTO

FESTYN SZKOLNY
W minioną sobotę (09.10.2010) zaproszeni zostaliśmy do udziału w szkolnym Festynie w Chomęcicach. Członkowie Komisji BRD przeprowadzili m.in. pokazy reanimacji i zaprosili do przejścia slalomu w alkogoglach - niektórym (trzeźwym) uczestnikom zadanie to przysporzyło sporo trudności.

FOTO

KONTROLA DROGOWA
W czwartek 7 października jadących autostradą A2 w stronę Warszawy czekała drobna niespodzianka w postaci kontroli drogowej. Tym razem zaproszeni zostaliśmy przez Komisariat Policji Autostradowej by kontrolować światła. W wielu pojazdach stwierdzono drobne usterki, a przy okazji Policja odebrała kilka dowodów rejestracyjnych m.in. za stan ogumienia zagrażający bezpieczeństwu. Informacja szybko popłynęła w eter, w CB usłyszeć można było wiele nader ciekawych komentarzy. Mamy nadzieję, że to też jest sposób na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

FOTO

FINAŁ XXXIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - Automobilklub Wielkopolski wraz z Polskim Związkiem Motorowym znalazł sie w gronie organizatorów XXXII Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

FOTO

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA - Automobilklub Wielkopolski na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji gościł na Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo na drogach województwa wielkopolskiego". Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Komisja Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Ratownicy Drogowi Automobilklubu Wielkopolski prezentowała profilaktykę działań dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.

FILM

 
MALI RATOWNICY W MOSINIE - Ratownicy Drogowi działający w Delegaturze Mosina Automobilklubu Wielkopolski stworzyli i realizują społeczny program dla dzieci pn. "Maluch tez potrafi pomóc - mały ratownik"

WIĘCEJ

Automobilklub Wielkopolski zorganizował w sobotę 20 marca doszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy drogowi PZM działający w Automobilklubie Wielkopolski oraz Delegaturze Mosina zaprosili na prelekcję i pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Na spotkaniu ratownicy zaprezentowali niezbędne działania reanimacyjne podczas akcji ratunkowej oraz sposób udzielania pomocy poszkodowanym motocyklistom.

FOTO

RATOWNICY DROGOWI DLA PAŃ - W trosce o zdrowie poznanianek, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania w Dniu Kobiet zaprosił  wszystkie panie do "Babskiego Miasteczka", które w niedzielę, 7 marca br., powstało w siedzibie Urzędu przy placu Kolegiackim 17.
Podobnie jak w latach ubiegłych Ratownicy Drogowi PZM działający w Automobilklubie Wielkopolski włączyli sie w organizacje.

FOTO

RATOWNICY W SZKOLE - w dniu 19 stycznia 2010r. nasi klubowi ratownicy RD: Ania Wełnicka, Dominik Kremer  i Jacek Wacławski byli gośćmi uczestników półkolonii zorganizowanej w parafii pw. NMP Niepokalanej przy ul Mariackiej na poznańskich Zawadach. Grupa ponad 30 uczniów klas I-VI uczyła się pod ich kierunkiem jak wykonać telefon do Pogotowia Ratunkowego i prawidłowo przekazać informację o wypadku czy nagłym zachorowaniu kogoś z rodziny.
Spotkanie zakończył pokaz resuscytacji krążeniowo - oddechowej wykonany przez ratowników, po którym wszystkie dzieci miały okazję same poćwiczyć RKO na klubowych fantomach.

FOTO

2009

DOSZKALANIE RATOWNIKÓW DROGOWYCH - zaprzyjaźniony lekarz z Lotniczego Pogotowia Ratowniczego dr Wojciech Chwastek podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w pracy z Ratownikami Drogowymi.

FOTO

BABSKIE MIASTECZKO - uczestniczyliśmy w akcji profilaktycznej zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet przez Urząd Miasta Poznania skierowanej wyłącznie dla płci pięknej.

FOTO

PRZEDSZKOLE przy ul. Łozowej- propagowanie zasad bezpiecznego poruszania sie po drogach wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego

FOTO

DOSZKALANIE RATOWNIKÓW DROGOWYCH PZM na Torze "Poznań". Głównym tematem spotkania było zapoznanie ratowników z uprawnieniami i codzienna pracą Straży Miejskiej oraz doskonalenie techniki jazdy samochodem.

FOTO

LOTNICZE POGOTOWIE - nasi Ratownicy Drogowi PZM wzięli udział w doszkalaniu zorganizowanym na terenie zaprzyjaźnionego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Celem spotkania było zapoznanie sie z procedurami obowiązującymi w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

FOTO

EKO RAJD DROGAMI ROWEROWYMI POZNANIA- Już po raz drugi młodzież poznańskich szkół podstawowych uczestniczyła w eko rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Strażników Miejskich. Swoją pomoc zaoferowali Rratownicy Drogowi PZM przygotowując próbę udzielania pierwszej pomocy.

FOTO

FESTYN CARITAS I URZĘDU MIASTA POZNANIA - Ratownicy Drogowi PZM prezentowali na festynie zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego  promujące udzielanie pierwszej pomocy.

FOTO

LEDNICA 200 - Ratownicy Drogowi PZM zadbali o bezpieczny dojazd uczestników spotkania oraz pomagali w koordynacji działań organizacyjnych.

FOTO

POZNAŃSKA PIESZA PIELGRZYMKA - jak co roku ratownicy Drogowi PZM wspomagali swoim doświadczeniem i uprawnieniami organizatorów pielgrzymki na Jasna Górę.

FOTO

POZNAŃ MARATON - tradycyjnie swoją pomoc w zabezpieczeniu trasy biegu na zaproszenie organizatorów, zapewniali Ratownicy Drogowi PZM

FOTO


Przypominam, że cały czas w godz. od 9.00 do 19. 00 od pn. - pt. i w sb. 10.00 -14.00 można przedłużyć legitymację na tych samych warunkach w firmie
FUJIEXPRESS FOTOPIETURA na ul. Wierzbięcicach 44.

ZAPRASZAMY!!!